Olbas Pastilles (preparat ziołowy) – pastylki miękkie

Co to jest Olbas Pastilles?

Preparat stosowany tradycyjnie w leczeniu chorób gardła i górnych dróg oddechowych.

Co zawiera i jak działa Olbas Pastilles?

Jest to preparat zawierający naturalne składniki roślinne: olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy, olejek jałowcowy, olejek goździkowy oraz mentol i salicylan metylu. Olejki wpływają na upłynnienie wydzieliny, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej gardła, łagodzą ból gardła i ułatwiają oddychanie. Olejek goździkowy ma ponadto działanie przeciwbakteryjne. Mentol i salicylan metylu działa łagodnie miejscowo przeciwbólowo.

Kiedy stosować Olbas Pastilles?

Preparat wskazany jest w objawowym leczeniu bólu gardła i chrypki oraz pomocniczo w przebiegu przeziębienia, kaszlu i kataru.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z niewydolnością wątroby lub z zapalnymi chorobami nerek. Nie stosować u dzieci do 12. roku życia ze względu na zawartość salicylanu metylu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olbas Pastilles?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilają się lub utrzymują pomimo stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczna może być zmiana sposobu leczenia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sacharozę oraz glukozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Olbas Pastilles

Preparat ma postać pastylek miękkich. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1 pastylkę powoli rozpuścić w jamie ustnej. Nie stosować więcej niż 8 pastylek na dobę.

Czy można stosować Olbas Pastilles w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Olbas Pastilles może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie stwierdzono występowania działań niepożądanych preparatu.