Olej rycynowy Aflofarm (olej rycynowy) – płyn

Co to jest Olej rycynowy Aflofarm?

Preparat o działaniu przeczyszczającym.

Kiedy stosować Olej rycynowy Aflofarm?

Preparat jest przeznaczony do stosowania w zaparciach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występują stany zapalne narządów jamy brzusznej, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie lub inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Nie stosować u dzieci do 7. roku życia. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie stosować systematycznie ani przed dłuższy czas.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olej rycynowy Aflofarm?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania doraźnego. Stosować wyłącznie sporadycznie. Nie stosować systematycznie; stosowanie systematyczne prowadzi do silnych podrażnień przewodu pokarmowego i może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Jeżeli, pomimo zastosowania preparatu, zaparcie stolca utrzymuje się należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest ustalenie przyczyny zaparcia i podjęcie właściwego leczenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek ostrych lub utrzymujących się objawów ze strony narządów jamy brzusznej należy skonsultować się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Olej rycynowy Aflofarm

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Stosuje się 10–20 g (1–2 łyżki stołowe) na dobę, jednorazowo. Dzieci: Nie stosować u dzieci do 7 roku życia. U dzieci po 7. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Wypróżnienie występuje zwykle po 2–6 godzinach od zastosowania.

Czy można stosować Olej rycynowy Aflofarm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Olej rycynowy może zaburzać wchłanianie innych leków. Należy zachować kilkugodzinny odstęp.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Olej rycynowy Aflofarm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat powoduje podrażnienie jelita cienkiego i przekrwienie narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, co może powodować nasilenie istniejących stanów zapalnych. Stosowanie systematyczne i/lub długotrwałe powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, silne podrażnienie przewodu pokarmowego oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. W razie wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.