Olej rycynowy (olej rycynowy) – płyn doustny

Co to jest Olej rycynowy?

Preparat o działaniu przeczyszczającym.

Kiedy stosować Olej rycynowy?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w zaparciach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występują choroby zapalne przewodu pokarmowego. Nie stosować jeżeli występuje: · niedrożność jelit · stany zapalne narządów jamy brzusznej, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego · ból brzucha o nieustalonej przyczynie. Nie stosować u dzieci do 12. roku życia. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie stosować systematycznie ani przed dłuższy czas.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olej rycynowy?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania doraźnego. Stosować wyłącznie sporadycznie. Nie stosować systematycznie; stosowanie systematyczne prowadzi do silnych podrażnień przewodu pokarmowego i może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Należy zachować ostrożność jeżeli preparat jest stosowany u osób w podeszłym wieku. Jeżeli, pomimo zastosowania preparatu, zaparcie stolca utrzymuje się należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest ustalenie przyczyny zaparcia i podjęcie właściwego leczenia. Wypróżnienie występuje zwykle po 2–3 godzinach od zastosowania. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Olej rycynowy

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Stosuje się jednorazowo 12–24 g (1–2 łyżki stołowe). Dzieci po 12. roku życia: Stosuje się jednorazowo 4–8 g (1–2 łyżeczek od herbaty). Wypróżnienie występuje zwykle po 2–3 godzinach od zastosowania.

Czy można stosować Olej rycynowy w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Olej rycynowy może zaburzać wchłanianie innych leków. Należy zachować kilkugodzinny odstęp przed zastosowaniem innych leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Olej rycynowy może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat powoduje podrażnienie jelita cienkiego i przekrwienie narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, co może powodować nasilenie istniejących stanów zapalnych. U osób z nadwrażliwością może wystąpić wysypka. W razie wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.