Oleum Ricini PhytoPharm (olej rycynowy) – płyn

Co to jest Oleum Ricini PhytoPharm?

Preparat o działaniu przeczyszczającym.

Kiedy stosować Oleum Ricini PhytoPharm?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w zaparciach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występują: · stany zapalne narządów jamy brzusznej (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna, zespół jelita drażliwego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, ostre rozdęcie okrężnicy, czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego) · niedrożność jelit (mechaniczna lub czynnościowa) · niedrożność dróg żółciowych lub inne choroby dróg żółciowych · krwawienie z odbytu · ból brzucha · nudności · wymioty · miesiączka. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 7. roku życia. Nie stosować systematycznie ani dłużej niż kilka dni.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oleum Ricini PhytoPharm?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania doraźnego. Zwykle jednorazowo, nie dłużej niż kilka dni. Nie stosować częściej niż 1 raz na dobę. Stosować wyłącznie sporadycznie. Nie stosować systematycznie; stosowanie systematyczne prowadzi do silnych podrażnień przewodu pokarmowego i może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Jeżeli, pomimo zastosowania preparatu, zaparcie stolca utrzymuje się należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest ustalenie przyczyny zaparcia i podjęcie właściwego leczenia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Oleum Ricini PhytoPharm

Preparat ma postać płynu do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: Stosuje się 15–30 ml (1–2 łyżki stołowe) na dobę, jednorazowo. Wypróżnienie występuje zwykle po 3–7 godzinach od zastosowania. Dzieci: Nie stosować u dzieci do 7 roku życia. U dzieci po 7. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.

Czy można stosować Oleum Ricini PhytoPharm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Olej rycynowy może zaburzać wchłanianie innych leków. Należy zachować kilkugodzinny odstęp przed zastosowaniem innych leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oleum Ricini PhytoPharm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat może powodować nudności, wymioty, bolesne skurcze (kolka), bóle brzucha i gwałtowną biegunkę. Rzadko wysypka skórna. W razie wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.