Olfen Gel (diklofenak) – żel

Co to jest Olfen Gel?

Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Olfen Gel?

Substancją czynną preparatu jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból, sztywność stawów). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Preparat jest stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi lub urazami. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanek podskórnych, ścięgien, mięśni, tkanek okołostawowych, ma zdolność kumulacji w mazi stawowej. Wchłanianie diklofenaku zależy od zastosowanej dawki, wielkości leczonego obszaru, czasu kontaktu preparatu ze skórą i od właściwości powierzchni na którą jest stosowany. Ponadto, dzięki zastosowaniu odpowiedniego podłoża preparat ma także działanie łagodzące i chłodzące.

Kiedy stosować Olfen Gel?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu: · pourazowych bólów ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń · bólu stawów, mięśni, ścięgien pochodzenia reumatycznego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Olfen Gel?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni (lub 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów). Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry lub w przypadku stosowania długotrwałego nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia ogólnych działań niepożądanych diklofenaku. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Olfen Gel

Preparat ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Wielkość dawki zależy od wielkości powierzchni, na którą stosowany jest żel. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat w tubie: na powierzchnię skóry należy nałożyć cienką warstwę żelu, delikatnie rozprowadzić, nie wcierając. Stosować 3–4 razy na dobę. Zależnie od wielkości powierzchni stosować 2–3 g preparatu. Preparat w butelce szklanej z aplikatorem kulkowym (roll-on): powierzchnię skóry posmarować kilkakrotnie aplikatorem kulkowym, nadmiar żelu pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Stosować 3–4 razy na dobę. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni (lub 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów). Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Olfen Gel w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak lekarz zaleci stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią, nie wolno stosować preparatu na skórze piersi, na dużych powierzchniach skóry ani długotrwale.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Olfen Gel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często możliwe jest wystąpienie miejscowych reakcji skórnych, takich jak świąd, rumień, wysypka, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), rzadko pęcherzykowe zapalenie skóry. Jeżeli preparat stosowany jest długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry (zwłaszcza uszkodzonej) możliwe jest wystąpienie ogólnych działań niepożądanych. Bardzo rzadko: nadwrażliwość skóry na światło, wysypka grudkowata, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy.