Ornithine Teva (ornityna (asparaginian ornityny)) – roztwór do infuzji

Co to jest Ornithine Teva?

Preparat wzmagający usuwanie amoniaku z organizmu.

Co zawiera i jak działa Ornithine Teva?

Substancją czynną preparatu jest asparaginian ornityny. Asparaginian ornityny ulega natychmiastowemu rozpadowi na ornitynę i asparaginian. Kwas asparaginowy (asparaginian) oraz ornityna to aminokwasy, biorące udział w przemianach azotowych organizmu. Preparat przyspiesza wątrobowe i mózgowe procesy odtruwania, wpływając na zmniejszenie stężenia amoniaku we krwi, wzmagając jego usuwanie. Amoniak działa toksycznie na układ nerwowy, a jego zwiększone stężenie jest patologiczne. Asparaginian ornityny bierze udział w dwóch najważniejszych procesach detoksykacji amoniaku zachodzących w komórkach wątroby (hepatocytach). Są to procesy syntezy mocznika oraz syntezy glutaminy. W przebiegu tych procesów ornityna i asparaginian pełnią rolę substratów oraz aktywatorów enzymów a amoniak jest wiązany w cząsteczkach mocznika i glutaminy i w ten sposób eliminowany w formie nietoksycznej. Glutamina jest dodatkowo aktywatorem cyklu mocznikowego. Preparat działa także regenerująco na uszkodzone komórki wątrobowe.

Kiedy stosować Ornithine Teva?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · ciężkie choroby wątroby różnego pochodzenia, przebiegające z hiperamonemią (zwiększone stężenie amoniaku we krwi) i z zagrażającą encefalopatią wątrobową (np. zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, marskość) · encefalopatia wątrobowa, stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki przeciwhistaminowe. Nie stosować jeżeli występuje: · ciężka niewydolność nerek · zaburzenia metabolizmu aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, np. na skutek defektów enzymatycznych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ornithine Teva?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku znacznie zaburzonej czynności nerek konieczne jest zmniejszenie stosowanej dawki, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli stosowane są duże dawki preparatu zaleca się kontrolę stężenia mocznika we krwi i w moczu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie upośledza sprawności psychofizycznej ani zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Uwaga: 70% pacjentów z marskością wątroby ma zmniejszoną zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Ornithine Teva

Preparat ma postać roztworu do infuzji. Przeznaczony jest do podawania dożylnego w powolnym wlewie dożylnym. Zakres stosowanych dawek jest bardzo szeroki. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: zwykle stosuje się 0,5–1 g 2 razy na dobę przez 3–4 tygodni, w razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do 2 g na dobę; preparat jest podawany w powolnym wlewie dożylnym (po uprzednim rozcieńczeniu w odpowiednim płynie do wlewu) z szybkością nie przekraczającą 5 g na godzinę.

Czy można stosować Ornithine Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Lekarz podejmie decyzję czy w Twoim przypadku preparat może być stosowany w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Ornithine Teva może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany; w pojedynczych przypadkach możliwe nudności, wymioty oraz skórne reakcje alergiczne.