Orofar (benzoksonium (chlorek benzoksonium) + lidokaina) – tabl. do ssania

Co to jest Orofar?

Preparat stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Orofar?

Jest to preparat złożony zawierający lidokainę, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej oraz benzoksonium, lek działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Lidokaina zawarta w preparacie łagodzi ból gardła i ból związany ze stanem zapalnym jamy ustnej. Benzoksonium (chlorek benzoksoniowy), czwartorzędowy związek amoniowy, ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Orofar?

Preparat wskazany jest w miejscowym leczeniu: · zakażeń jamy ustnej (stany zapalne dziąseł, zakażenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej – afty) · zakażeń gardła · bólu gardła towarzyszącego przeziębieniom, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani, a także, może być stosowany: · pomocniczo w leczeniu zapalenia migdałków (angina) · w zapobieganiu tworzeniu się bakteryjnej płytki nazębnej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej lub na czwartorzędowe związki amoniowe. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Orofar?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Preparat ma działanie miejscowo znieczulające; preparaty o takim działaniu mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Nie należy spożywać posiłków ani przyjmować płynów bezpośrednio po przyjęciu preparatu. Nie stosować preparatu w trakcie posiłku. Nie należy stosować preparatu u osób z tendencją do zachłystywania, zwłaszcza u osób po 60. roku życia. Jeżeli preparat jest stosowany dłużej niż przez 14 dni możliwe jest wystąpienie brązowego zabarwienia języka i zębów. Zabarwienie to ma charakter przejściowy i ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat w postaci tabletek do ssania zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Orofar

Preparat ma postać tabletek do ssania lub aerozolu do stosowania w jamie ustnej lub w gardle. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci po 6. roku życia: Tabletki do ssania: ssać 1 tabletkę co 2–3 godziny, w razie potrzeby 1 tabletkę co 1–2 godziny. Dawka maksymalna u dorosłych wynosi 10 tabletek na dobę a u dzieci 6 tabletek na dobę. W przypadku leczenia aft należy pozwolić tabletce powoli się rozpuszczać w pobliżu zmienionego chorobowo miejsca. Aerozol: rozpylać w jamie ustnej lub na tylną ścianę gardła 3–6 razy na dobę. U dorosłych każdorazowo stosować 4 rozpylenia, a u dzieci 2–3 rozpylenia. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia (ryzyko wystąpienia zaburzeń połykania skutkiem znieczulenia miejscowego i zwiększone ryzyko zachłyśnięcia). Sposób stosowania preparatu: Tabletki należy ssać powoli w jamie ustnej. Nie należy połykać ani żuć tabletek. Nie stosować podczas posiłku ani tuż przed posiłkiem. Aerozol należy rozpylać trzymając pojemnik pionowo. Nie stosować podczas posiłku ani tuż przed posiłkiem.

Czy można stosować Orofar w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Orofar może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko przemijające objawy podrażnienia jamy ustnej oraz gardła, reakcje nadwrażliwości (wysypka, obrzęk języka, gardła lub krtani). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.