Orofar Max (cetylpirydyna (chlorek cetylpirydyny) + lidokaina) – pastylki twarde

Co to jest Orofar Max?

Preparat stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Orofar Max?

Jest to preparat złożony zawierający lidokainę, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej oraz cetylpirydynę, lek działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Lidokaina zawarta w preparacie łagodzi ból gardła i ból związany ze stanem zapalnym jamy ustnej. Cetylpirydyna, czwartorzędowy związek amoniowy, ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Orofar Max?

Preparat wskazany jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, w tym w łagodzeniu dolegliwości bólowych w tych stanach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Orofar Max?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli w trakcie stosowania preparatu wystąpi gorączka, zawroty głowy, nudności lub wymioty należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat ma działanie miejscowo znieczulające; preparaty o takim działaniu mogą powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Nie należy spożywać posiłków ani przyjmować płynów bezpośrednio po przyjęciu preparatu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn, pod warunkiem, że był on stosowany w zalecanych dawkach.

Dawkowanie preparatu Orofar Max

Preparat ma postać pastylek twardych do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 1–3 godziny, w zależności od nasilenia bólu. Dawka maksymalna wynosi 6 pastylek na dobę. Dzieci 6.–12. roku życia: Ssać 1 pastylkę co 3–4 godziny, w zależności od nasilenia bólu. Dawka maksymalna wynosi 3 pastylki na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Sposób stosowania preparatu: Pastylki należy ssać powoli w jamie ustnej. Nie należy połykać ani żuć pastylek. Nie stosować podczas posiłku ani tuż przed posiłkiem.

Czy można stosować Orofar Max w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku stosowania preparatu ogólnoustrojowe wchłanianie lidokainy jest minimalne i dlatego, wystąpienie interakcji charakterystycznych dla lidokainy podawanej w innych postaciach (np. we wstrzyknięciach) wydaje się być mało prawdopodobne. Jeżeli lidokaina podawana jest we wstrzyknięciach lub dożylnie mogą występować interakcje z lekami przeciwarytmicznymi lub innymi lekami znieczulającymi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Orofar Max może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko nudności, wymioty, przemijające objawy podrażnienia jamy ustnej. Sporadycznie reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka.