Otrivin Allergy (dimetynden + fenylefryna) – aerozol do nosa

Kiedy stosować Otrivin Allergy?

Objawowe leczenie przeziębień, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego nieżytu nosa, sezonowego oraz całorocznego alergicznego nieżytu nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, naczynioruchowego nieżytu nosa. Leczenie wspomagające w zapaleniu ucha środkowego. Profilaktyka przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, zanikowy nieżyt nosa, stosowanie inhibitorów MAO równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni, ciąża.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Otrivin Allergy?

Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania do nosa. Stosowanie preparatu wymaga zachowania szczególnej ostrożności i ewentualnej konsultacji z lekarzem w przypadku osób z chorobami układu krążenia (np. nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową), z zaburzeniami metabolicznymi (np. chorzy na cukrzycę, z nadczynnością tarczycy), z jaskrą. Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie; stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany lub w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych i do wtórnego, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa. Nie stosować dawki większej niż zalecana, zwłaszcza w przypadku małych dzieci i osób po 65. roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia działań ogólnych. Nie stosować u kobiet w ciąży. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy się skonsultować z lekarzem; brak danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania w tym okresie.

Dawkowanie preparatu Otrivin Allergy

Dorośli i dzieci po 6. rż. 1–2 dawki do każdego otworu nosowego 3–4 ×/d. Ostatnią dawkę zaleca się przyjmować krótko przed snem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stosować z inhibitorami MAO (a także przez 14 dni po zakończeniu ich stosowania) lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Stosować ostrożnie z lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia (np. z lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Mogą wystąpić: przekrwienie, pieczenie błon śluzowych nosa i gardła, suchość błon śluzowych nosa. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany lub stosowanie dużych dawek może doprowadzić do wtórnego zapalenia błony śluzowej nosa.