Oxycort A (hydrokortyzon + oksytetracyklina) – maść do oczu

Co to jest Oxycort A?

Preparat złożony, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu, zawierający lek przeciwinfekcyjny (oksytetracyklinę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon).

Co zawiera i jak działa Oxycort A?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: oksytetracyklinę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin o działaniu bakteriostatycznym. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Hydrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym oksytetracyklina i hydrokortyzon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia.

Kiedy stosować Oxycort A?

Wskazania do stosowania obejmują ostre i przewlekłe zakażenia bakteryjne brzegów powiek oraz stany zapalne twardówki i tęczówki. Lek stosuje się również w zapaleniu ucha zewnętrznego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeżeli występuje: ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, choroby rogówki połączone z ubytkami nabłonka, choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie rogówki), choroby wywołane przez grzyby lub prątki gruźlicy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oxycort A?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego lub na brzegi powiek. Długotrwałe stosowanie może spowodować wystąpienie nadciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości i ograniczenia pola widzenia oraz do powstawania zaćmy podtorebkowej. Po około 10 dniach stosowania preparatu zaleca się kontrolę ciśnienia w gałce ocznej oraz kontrolę przezierności soczewki. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką tuby jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wywiera wpływu na sprawność psychofizyczną i nie upośledza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po podaniu preparatu do oka, mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń/maszyn do czasu ustąpienia dolegliwości związanych z niewyraźnym widzeniem.

Dawkowanie preparatu Oxycort A

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowo do oczu (niekiedy do uszu). Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Niewielką ilość maści nałożyć do worka spojówkowego lub na brzegi powieki 1–3 razy na dobę.

Czy można stosować Oxycort A w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią jest dopuszczone w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne. Należy zachować środki ostrożności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oxycort A może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy dotyczące oczu: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd w okolicy oka, zaburzenia widzenia (które mogą utrzymywać się przez kilka minut po aplikacji maści). Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować wtórne zakażenia grzybicze, a także zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, wystąpienie jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej. Jeżeli wystąpi którekolwiek z powyższych działań niepożądanych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.