Oxycort (hydrokortyzon + oksytetracyklina) – aerozol

Co to jest Oxycort?

Preparat złożony, stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, zawierający lek przeciwinfekcyjny (oksytetracyklinę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon).

Co zawiera i jak działa Oxycort?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: oksytetracyklinę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin o działaniu bakteriostatycznym. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Hydrokortyzon jest lekiem o słabym działaniu z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym oksytetracyklina i hydrokortyzon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia.

Kiedy stosować Oxycort?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, w przebiegu następujących chorób: liszajec, zapalenie mieszków włosowych, alergiczne choroby skóry (pokrzywka, wyprysk, świerzbiączka), oparzenia i odmrożenia I stopnia, stany po ukąszeniach owadów, róża.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane: · jeżeli występuje wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub grzybicze zakażenie skóry, zmiany gruźlicze · w trądziku zwykłym i różowatym · jeżeli występują stany przedrakowe i nowotwory skóry · na uszkodzoną skórę, na rany · na zapalenie skóry wokół ust. Nie stosować preparatu u dzieci. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oxycort?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie wdychać rozpylonego preparatu. Nie stosować w pobliżu oczu ani na skórę twarzy. Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia skóry należy skonsultować się z lekarzem; w razie potrzeby lekarz zaleci zmianę sposobu leczenia. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu. Hydrokortyzon może maskować objawy postępującego zakażenia. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Aby zminimalizować wchłanianie hydrokortyzonu należy unikać stosowania preparatu na dużych obszarach skóry i stosowania długotrwałego. Nie stosować pod bandażem ani pod opatrunkiem okluzyjnym. W przeciwnym razie, na skutek wchłaniania hydrokortyzonu, mogą wystąpić działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów stosowanych ogólnie, w tym zahamowanie naturalnego wytwarzania hormonów sterydowych przez korę nadnerczy oraz wystąpienie objawów zespołu Cushinga, wydalanie glukozy z moczem, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Jeżeli podejrzewasz wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu i kontrolę stężenia kortyzolu w moczu. Długotrwałe stosowanie na skórę może powodować zaniki skóry i rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych. Hydrokortyzon może wchłaniać się do krwi i działać immunosupresyjnie. Należy uważać, aby w czasie stosowania preparatu nie zarazić się zakaźną chorobą wirusową (np. ospa wietrzna, odra). Należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne lub UV (np. lampy w solarium) ze względu na ryzyko wystąpienia związanych ze stosowaniem tetracyklin fotodermatoz (chorób skóry związanych z działaniem światła na skórę). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na sprawność psychofizyczną i na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Oxycort

Preparat ma postać aerozolu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy spryskiwać strumieniem aerozolu, trzymając pojemnik pionowo (główką rozpyłową do góry) w odległości ok. 15–20 cm, przez 1–3 sekundy, 2–4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. Przed użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnikiem. Każdorazowo, po zastosowaniu preparatu, należy umyć ręce wodą i mydłem. Stosowanie preparatu u dzieci jest przeciwwskazane.

Czy można stosować Oxycort w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu u kobiet w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. Równolegle miejscowe stosowanie innych preparatów w tym samym obszarze nie jest zalecane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oxycort może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy miejscowe: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia, namnażanie opornych bakterii lub drożdżaków, zapalenie mieszków włosowych, reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości na światło. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużej powierzchni skóry może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy). Stosowanie długotrwałe na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych.