Oxycort (hydrokortyzon + oksytetracyklina) – maść

Co to jest Oxycort?

Preparat złożony, stosowany miejscowo w leczeniu chorób skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, zawierający lek przeciwinfekcyjny (oksytetracyklinę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon).

Co zawiera i jak działa Oxycort?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: oksytetracyklinę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin o działaniu bakteriostatycznym. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Hydrokortyzon jest lekiem o słabym działaniu z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym oksytetracyklina i hydrokortyzon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia.

Kiedy stosować Oxycort?

Wskazania do stosowania obejmują choroby skóry, powikłane zakażeniem bakteryjnym, takie jak: · dermatozy, przede wszystkim o podłożu alergicznym · różne postacie wyprysku · świerzbiączka · kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry · zadawnione zmiany łuszczycowe. Preparat stosuje się na zmiany łuszczące się i suche.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oxycort?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować w pobliżu oczu (ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy). Stosowanie preparatu na skórę twarzy oraz pach lub pachwin jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne (wchłanianie preparatu przez delikatną skórę w tych miejscach może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, nawet po krótkim czasie stosowania). Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia skóry należy skonsultować się z lekarzem; w razie potrzeby lekarz zaleci zmianę sposobu leczenia. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu. Hydrokortyzon może maskować objawy postępującego zakażenia. Nie stosować dłużej niż 14 dni. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosuje się w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Aby zminimalizować wchłanianie hydrokortyzonu należy unikać stosowania preparatu na dużych obszarach skóry i stosowania długotrwałego. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (ryzyko zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń). W przeciwnym razie mogą wystąpić działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów stosowanych ogólnie, w tym zahamowanie naturalnego wytwarzania hormonów sterydowych przez korę nadnerczy oraz wystąpienie objawów zespołu Cushinga, wydalanie glukozy z moczem, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Ze względu na zawartość kortykosteroidu preparat należy stosować szczególnie ostrożnie u chorych na łuszczycę. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wywiera wpływu na sprawność psychofizyczną i nie upośledza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Oxycort

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Cienką warstwę maści nakładać na chorobowo zmieniony obszar skóry 1–2 razy na dobę zwykle przez 1–2 tygodni (na skórze twarzy nie dłużej niż przez 1 tydzień); stosować bez opatrunku okluzyjnego. W ciągu 1 tygodnia można zużyć nie więcej niż 10 g maści (1 tubę). Stosowanie preparatu u dzieci jest przeciwwskazane.

Czy można stosować Oxycort w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu u kobiet w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. Równolegle miejscowe stosowanie innych preparatów w tym samym obszarze nie jest zalecane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Oxycort może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy miejscowe: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia, zapalenie mieszków włosowych, reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużej powierzchni skóry może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy). Stosowanie długotrwałe na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych.