Pangrol 25 000 (pankreatyna) – kaps.

Co to jest Pangrol?

Preparat wspomagający trawienie w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.

Co zawiera i jak działa Pangrol?

Preparat zawiera pankreatynę, mieszaninę zwierzęcych enzymów trzustkowych (pozyskiwaną z trzustek wieprzowych). Mieszanina zawiera enzymy o aktywności lipazy, amylazy i proteazy umożliwiające trawienie odpowiednio tłuszczów/lipidów, polisacharydów (głównie skrobi) i białek. Enzymy te uzupełniają lub zastępują działanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna zawarta jest w kapsułce w postaci peletek (tzw. minitabletki) powlekanych otoczką odporną na działanie soku żołądkowego. Peletki w żołądku szybko uwalniane są z kapsułki i równomiernie mieszają się z treścią pokarmową. Po dotarciu do jelita cienkiego, na skutek zmniejszenia kwasowości środowiska (pH > 5,5) otoczka peletki rozpuszcza się uwalniając aktywne enzymy trzustkowe. Enzymy te działają w świetle jelita umożliwiając trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Kiedy stosować Pangrol?

Wskazaniem do stosowania preparatu jest niedostateczne wydzielanie i/lub działanie enzymów trzustkowych albo ich brak wywołany np. przez: · przewlekłe zapalenie trzustki · mukowiscydozę · zwężenie przewodu trzustkowego spowodowanego m.in. chorobą nowotworową lub kamieniami żółciowymi · zaburzenia wątroby i dróg żółciowych · całkowite lub częściowe wycięcie trzustki · wycięcie trzustki i dwunastnicy · przyspieszony pasaż jelitowy, w tym na skutek wycięcia żołądka i jelita cienkiego lub stresu · spożywanie pokarmów m.in. ciężkostrawnych, prowadzące do zaburzeń wchłaniania i niestrawności · chorobę trzewną · chorobę zapalną jelit (zwłaszcza chorobę Leśniowskiego i Crohna) · cukrzycę · AIDS · zespół Shwachmana i Diamonda · zespół Sjögrena.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na białko wieprzowe. Nie stosować w przypadku ostrego zapalenia trzustki lub zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pangrol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleconego dawkowania i stosować najmniejsze skuteczne dawki. Zwiększanie dawki wymaga nadzoru lekarskiego. Rzadko, stosowanie preparatu u chorych na mukowiscydozę może być związane z wystąpieniem zwężenia jelita. Chociaż nie wyjaśniono jednoznacznie przyczyny tego powikłania, może ono mieć związek ze stosowaniem dużych dawek pankreatyny. W razie wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów lub zmiany dotychczas istniejących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wcześniejsze rozpuszczenie otoczki peletki i wcześniejsze uwolnienie enzymów trzustkowych, zanim dotrą one do dwunastnicy, może prowadzić do utraty ich aktywności, a także do podrażnienia i/lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Kapsułki należy połykać w całości, bez rozgryzania i żucia. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Pangrol

Preparat ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od stopnia niedoboru enzymów trzustkowych, zwykle 2–4 kapsułki preparatu 10 000 lub 1 kapsułkę preparatu 25 000 do każdego posiłku (co odpowiada dawce 20 000–40 000 j. Ph. Eur. do każdego posiłku). Nie stosować dawki większej niż 15 000–20 000 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała na dobę. Dzieci: dawkowanie u dzieci ustala lekarz. Dorośli i dzieci z mukowiscydozą: zwykle 1000–2000 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku. Nie stosować dawki większej niż 15 000–20 000 j. Ph. Eur. lipazy/kg masy ciała na dobę. Sposób stosowania: Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku popijając dużą ilością płynu. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania, żucia).

Czy można stosować Pangrol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Stosowanie preparatu w tym okresie jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i gdy w ocenie lekarza oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają nad możliwym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku!

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego z przewodu pokarmowego; w okresie stosowania preparatu konieczne może być uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego. Preparat może także osłabiać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych: akarbozy i miglitolu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Pangrol 10 000, -25 000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Sporadycznie możliwe reakcje nadwrażliwości: wysypka skórna, kichanie, łzawienie oczu, skurcz oskrzeli oraz reakcje alergiczne ze strony przewodu pokarmowego. Stosowanie preparatu u chorych z mukowiscydozą może niekiedy być związane z wystąpieniem kolonopatii włókniejącej (zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz okrężnicy wstępującej), zwłaszcza w przypadku stosowania dużych dawek lipazy trzustkowej. W przypadku stosowania dużych dawek u osób chorych na mukowiscydozę możliwe zwiększenie stężenia kwasu moczowego w moczu; w tej grupie chorych zalecana jest kontrola stężenia kwasu moczowego w moczu w celu zapobiegania powstawaniu kamieni moczanowych.