PectoDrill (karbocysteina) – tabl. do ssania

Co to jest PectoDrill?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa PectoDrill?

Substancją czynną preparatu jest karbocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Karbocysteina normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować PectoDrill?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz jeżeli chorujesz na fenyloketonurię. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując PectoDrill?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli kiedykolwiek stwierdzono u Ciebie chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Należy zachować ostrożność, ponieważ preparaty mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Jeżeli w trakcie leczenia wystąpi obfita ropna wydzielina i gorączka a także w przypadku gdy objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem; lekarz oceni czy należy kontynuować stosowanie preparatu i rozważy zastosowanie innych leków, np. antybiotyków. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed snem. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera aspartam, żródło fenyloalaniny; chorzy na fenyloketonurię nie powinni stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu PectoDrill

Preparat ma postać tabletek do ssania. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy żuć lub ssać. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 20–30 mg na kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych; 750 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę; w przypadku konieczności dłuższego stosowania lekarz zaleci zmniejszenie dawki do 1,5 g na dobę. Lekarz określi czas trwania leczenia.

Czy można stosować PectoDrill w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować równolegle leków zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego ani leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również PectoDrill może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ból głowy, alergiczne zmiany skórne. Jeżeli wystąpi którekolwiek z powyższych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.