Pelethrocin (diosmina (zmikronizowana)) – tabl. powl.

Co to jest Pelethrocin?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Pelethrocin?

Substancją czynną preparatu jest diosmina. Diosmina zaliczana jest do grupy związków flawonowych (jej cząsteczka składa się z dwucukru oraz diosmetyny, naturalnie występującej pochodnej flawonu). Diosmina wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne (silniejsze niż trokserutyna). Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń żylnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Działanie przeciwzapalne wykazuje poprzez hamowanie adhezji i aktywacji leukocytów co ogranicza działanie mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn, histaminy, wolnych rodników). Diosmina hamuje także aktywności hialuronidazy. Zwiększa przepływ limfy w układzie chłonnym. Po podaniu doustnym diosmina jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną, a jej aktywny metabolit (którym jest diosmetyna) dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowana jest przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Pelethrocin?

Preparat jest wskazany: · w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze · w leczeniu objawowym w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pelethrocin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy pamiętać, że leczenie z zastosowaniem preparatu zaostrzeń dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu jest wyłącznie objawowe i powinno być krótkotrwałe. Jeżeli pomimo stosowania preparatu dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania proktologicznego. Stosowanie preparatu nie wyklucza stosowania innych leków podawanych doodbytniczo. W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych działanie lecznicze preparatu można zwiększyć poprzez: · unikanie ekspozycji na promienie słoneczne i UV · unikanie przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas · utrzymanie właściwej masy ciała · wdrożenie terapii uciskowej (specjalne pończochy). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Pelethrocin

Preparat ma postać tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1 tabletkę 2 razy na dobę, podczas posiłku (rano i wieczorem). Zaostrzenie dolegliwości związanych z żylakami odbytu: 6 tabletek na dobę (2 tabletki 3 razy na dobę) przez 4 dni, następnie 4 tabletki na dobę (2 tabletki 2 razy na dobę) przez 3 kolejne dni.

Czy można stosować Pelethrocin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży przed zastosowaniem preparatu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Nie wiadomo czy substancja czynna przenika do mleka kobiet karmiących piersią i dlatego nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania istotnych klinicznie interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Pelethrocin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), zaburzenia przewodu pokarmowego (takie jak: biegunka, niestrawność, nudności, wymioty), zawroty głowy, bóle głowy, złe samopoczucie.