Persen forte (wyciąg z liści melisy + wyciąg z liści mięty pieprzowej + wyciąg z korzenia kozłka) – kaps.

Co to jest Persen forte?

Lek ziołowy o działaniu uspokajającym i nasennym.

Co zawiera i jak działa Persen forte?

Preparat zawiera wyciąg suchy z korzenia kozłka, wyciąg suchy z liści melisy oraz wyciąg suchy z liści mięty pieprzowej. Wyciąg z kozłka (nazwa zwyczajowa waleriana) działa łagodnie uspokajająco i nasennie. Zmniejsza pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Melisa ma właściwości relaksujące i ułatwiające zasypianie. Wyciąg z liści mięty działa łagodnie rozkurczająco, przez co wspomaga działanie uspokajające wyciągu z korzeni kozłka.

Kiedy stosować Persen forte?

Preparat roślinny stosowany tradycyjnie w stanach niepokoju, napięcia nerwowego i w przypadku trudności z zasypianiem oraz zaburzeń snu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u osób nie tolerujących waleriany.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Persen forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania u dorosłych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby przyjmujące 2 kapsułki 2–3 razy na dobę nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn przez około 2 godziny po przyjęciu leku.

Dawkowanie preparatu Persen forte

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: W stanach napięcia, pobudzenia, niepokoju: 1–2 kapsułki 2–3 razy na dobę. Trudności z zasypianiem i zaburzenia snu: 2 kapsułki przed snem. Kapsułki należy połykać popijając niewielką ilością płynu. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży.

Czy można stosować Persen forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest dopuszczone wyłącznie na zlecenie lekarza, gdy lekarz uzna to za wskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Przyjmowanie innych preparatów o działaniu uspokajającym lub alkoholu może nasilać działanie leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Persen forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Dotychczas nie stwierdzono występowania działań niepożądanych.