Pevazol (ekonazol) – krem

Co to jest Pevazol?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Pevazol?

Substancją czynną preparatu jest ekonazol, pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków oraz pleśni i innych grzybów chorobotwórczych. Działanie ekonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Ponadto ekonazol zaburza przebieg procesów metabolicznych w komórce grzyba (procesy oksydacyjne w mitochondriach, syntezę RNA i białek). Bardzo dobrze przenika do wszystkich warstw naskórka i powierzchniowych warstw zakażonej skóry właściwej. Po podaniu miejscowym na skórę praktycznie nie wywiera działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Pevazol?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu wszystkich rodzajów grzybiczych zakażeń skóry (wywołanych przez dermatofity, drożdże, pleśnie oraz inne grzyby chorobotwórcze) oraz zakażeń mieszanych, takich jak: · grzybica rąk i stóp · grzybica pachwin · grzybica owłosionej skóry głowy · drożdżyca skóry i paznokci · łupież pstry · grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego · grzybice powikłane zakażeniami bakteryjnymi. W leczeniu grzybicy paznokci, oprócz leczenia miejscowego należy stosować doustne preparaty przeciwgrzybicze.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w leczeniu wypryskowego zapalenia skóry. Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pevazol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Pevazol

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: Na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry nałożyć cienką warstwę kremu i lekko wetrzeć. Stosować 2 razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem. W leczeniu grzybicy paznokci krem należy stosować pod opatrunkiem zamkniętym. Zmiany sączące (np. obszary między palcami, fałdy pośladkowe) należy najpierw osuszyć, używając do tego celu gazy lub bandaża z gazy. Leczenie trwa 2–6 tygodni, w zależności od umiejscowienia i nasilenia zakażenia. Zwykle 2 tygodnie w drożdżycy skóry i paznokci, grzybicy skóry i łupieżu pstrym, 4–6 tygodni w grzybicy stóp. Leczenie należy kontynuować przez 7 dni po ustąpieniu objawów zakażenia. Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Pevazol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne i w jego opinii oczekiwana korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Ekonazol może osłabiać działanie innych miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, zwłaszcza antybiotyków polienowych (nystatyna, natamycyna). Stosowany miejscowo ester propylowy kwasu hydroksybenzoesowego oraz sulfametoksazol niezależnie od siebie nasilają działanie przeciwgrzybicze ekonazolu. Kortykosteroidy (np. betametazon) stosowane miejscowo równolegle z preparatem mogą powodować zwiększenie skuteczności przeciwgrzybiczej preparatu. Jednakże, kortykosteroidy stosowane równolegle z ekonazolem, mogą także wpływać na nasilenie objawów zakażenia i wystąpienie rozstępów skórnych. Ekonazol zmniejsza ogólnoustrojową ekspozycję na równolegle stosowany albendazol, lek przeciwpasożytniczy, oraz osłabia działanie amfoterycyny B.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Pevazol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić: przemijające podrażnienie skóry, świąd, rumień.