Pilocarpinum WZF 2% (pilokarpina) – krople do oczu

Co to jest Pilocarpinum WZF?

Lek z grupy parasympatykomimetyków stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Kiedy stosować Pilocarpinum WZF?

Preparat jest wskazany u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · stany, w których niepożądane jest zwężenie źrenicy, takie jak np. ostre lub przewlekłe zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej · odwarstwienie siatkówki (także występujące w przeszłości) lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pilocarpinum WZF?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Stosowanie preparatu w leczeniu przewlekłej jaskry z otwartym katem przesączania rzadko powoduje wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z ciężką niewydolnością serca, astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami w oddawaniu moczu wywołanymi niedrożnością dróg moczowych, chorobą Parkinsona oraz uszkodzeniami rogówki. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu zaleca się przeprowadzenie badań dna oka; u szczególnie wrażliwych chorych, zwłaszcza z chorobą siatkówki istnieje ryzyko odwarstwienia siatkówki. Osoby z nadczynnością tarczycy, wrzodami żołądka, niedrożnością przewodu pokarmowego (niedrożność jelita lub ze zmniejszonym wydzielaniem łez powinny być dokładnie monitorowane podczas leczenia. Chorzy na jaskrę powinni pozostawać pod kontrolą lekarską i regularnie kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz pole widzenia. Stosowanie preparatu upośledza zdolność adaptacji do ciemności, co ma wpływ na upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów. Aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej, zaleca się uciśnięcie kanalika łzowego w kącie przyśrodkowym oka przez 1 minutę, natychmiast po zakropleniu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Stosowanie preparatu może zaburzać widzenie co może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność. Preparat upośledza zdolność do adaptacji w ciemności. W okresie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn po zmroku.

Dawkowanie preparatu Pilocarpinum WZF

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: zwykle stosuje się 1–2 kropli co 6–8 godzin do worka spojówkowego. Aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej, zaleca się uciśnięcie kanalika łzowego przez 1 minutę, natychmiast po zakropleniu. W przypadku stanów nagłych – napadu ostrej jaskry z zamykającym się kątem przesączania: 1 kropla co 5 minut do worka spojówkowego, do czasu uzyskania zwężenia źrenicy. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka ani powiek, ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Zakażenie może powodować poważne uszkodzenia oczu lub utratę wzroku.

Czy można stosować Pilocarpinum WZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Zawarta w preparacie pilokarpina działa przeciwstawnie w stosunku do leków cholinolitycznych (np. leków rozszerzających źrenicę takich jak atropina). Preparaty te mogą wzajemnie znosić swoje działanie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Pilocarpinum WZF 2% może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu: podrażnienie rogówki (pieczenie, kłucie, ból, światłowstręt), przekrwienie spojówek, łzawienie, upośledzenie widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki szczególnie u osób z krótkowzrocznością, krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (szczególnie w przypadku stosowania długotrwałego). Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle i zawroty głowy, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, niedociśnienie tętnicze, nadmierne wydzeielanie śliny, wymioty, nudności, biegunka, nadmierne wydzielanie potu, skurcz oskrzeli.