Piloxidil (minoksydyl) – płyn

Co to jest Piloxidil?

Preparat do stosowania zewnętrznego na skórę głowy.

Co zawiera i jak działa Piloxidil?

Substancją czynną preparatu jest minoksydyl. Pobudza on porost włosów w łysieniu typu androgenowego u kobiet i u mężczyzn. Odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w drugim miesiącu stosowania, porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 4 miesiącach leczenia. Maksymalny efekt uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania, a wyniki leczenia w znacznym są uzależnione od systematycznego stosowania produktu i indywidualnych cech pacjenta.

Kiedy stosować Piloxidil?

Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku łysienia typu androgenowego u kobiet i mężczyzn.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także: ciąża i okres karmienia piersią choroby skóry głowy (np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry lub łuszczycy z objawami związanymi z przerwaniem ciągłości naskórka w miejscu podawania leku).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Piloxidil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, na zdrową skórę. Preparat jest łatwopalny, nie należy go stosować w pobliżu źródeł otwartego ognia. W przypadku kontaktu preparatu z uszkodzonym naskórkiem, oczami lub błoną śluzową, miejsca te dokładnie spłukać wodą. Z uwagi na brak dostatecznych badań preparat przeznaczony jest dla osób w wieku 18 do 65 lat. Substancja czynna preparatu, minoksydyl, przenika do krwi w bardzo malej ilości, jednak w niektórych sytuacjach np. poprzez uszkodzony naskórek lub niewłaściwe użycie leku, większe jego stężenie może przeniknąć do krwi i spowodować wystąpienie niekorzystnych działań ogólnoustrojowych. W przypadku wystąpienia i powtarzania lub utrzymywania się jednego z takich objawów jak: obrzęki twarzy tub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub szybka czynność serca w spoczynku, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Osoby z następującymi chorobami powinny przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem: dusznica bolesna miażdżyca naczyń wieńcowych niedotlenienie mięśnia sercowego. Preparatu nie należy stosować równolegle z innymi środkami o działaniu miejscowym na skórę głowy np. kortykosteroidy, retinoidy czy nafta, gdyż mogą one zwiększać transport minoksydylu przez skórę do krwi i zwiększać możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Na początku leczenia może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub pieczenie, które powinno samoistnie minąć w ciągu kilku dni. Utrzymywanie się lub nasilenie podrażnienia skóry wymaga odstawienia preparatu i kontaktu z lekarzem. Jeżeli w trakcie leczenia nastąpi zranienie skóry lub silny rumień po nadmiernym opalaniu należy przerwać stosowanie preparatu aż do momentu wygojenia uszkodzeń.

Dawkowanie preparatu Piloxidil

Preparat ma postać płynu do stosowania na skórę głowy. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. 2 razy dziennie (co 12 godzin) po 1 ml płynu. Za pomocą zakraplacza z podziałką lub przy pomocy pompki (1 ml uzyskuje się po 5-krotnym naciśnięciu przycisku pompki) preparat należy nanosić kroplami na suchą skórę głowy w miejscach wypadania włosów i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy tych miejsc nacierać ani suszyć. Konieczne jest dokładne umycie rąk po zastosowaniu preparatu. Nie należy przekraczać sumarycznej dawki 2 ml leku na dobę. W ciągu 4 godzin po zastosowaniu leku nie należy myć włosów. W przypadku opuszczenia jednej dawki preparatu należy kontynuować leczenie kolejnymi bez ich zwiększania. Preparatu nie należy stosować na inne części ciała.

Czy można stosować Piloxidil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparatu nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami; nie należy równolegle stosować innych preparatów o działaniu miejscowym (np. kortykosteroidy, tretynoina, ditranol oraz wazelina), ponieważ mogą one zmieniać właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka, co prowadzić może do zwiększonego wchłaniania minoksydylu do krwi i jego działania ogólnego. Przy równoległym zastosowaniu leków obniżających ciśnienie krwi (np. guanetydyny) istnieje hipotetyczna możliwość wzmożonego ich działania i nadmiernego spadku ciśnienia krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Piloxidil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Najczęściej występujące działania niepożądane po miejscowym stosowaniu roztworu minoksydylu to zwykle łagodne i często samoistnie ustępujące zmiany skórne w okolicy aplikacji, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry. Rzadko mogą wystąpić inne miejscowe działania niepożądane jak: nadmierne owłosienie w miejscach niestosowania leku a w pojedynczych wypadkach takie jak odbarwianie włosów, wypadanie włosów, zapalenie mieszków włosowych. Możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych: reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka. rumień, nieżyt nosa, obrzęk twarzy). Bardzo rzadko lub w pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie pustki w głowie, zapalenie nerwów, ból wielomięśniowy, bóle w klatce piersiowej, obrzęki, wahania ciśnienia krwi, kołatanie serca, zmiany w częstości akcji serca, zaburzenia widzenia, zmiany w odczuwaniu smaku, nietolerancja papierosów. Dla tych działań niepożądanych nie ustalono jednak związku przyczynowego między ich występowaniem a stosowaniem minoksydylu miejscowo. Niektóre z nich mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego stosowania preparatu