Polcortolon TC (tetracyklina + triamcynolon (acetonid triamcynolonu)) – aerozol

Co to jest Polcortolon TC?

Preparat złożony, zawierający lek przeciwinfekcyjny (tetracyklinę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (triamcynolon). Stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym.

Co zawiera i jak działa Polcortolon TC?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: tetracyklinę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz triamcynolon o działaniu przeciwzapalnym. Tetracyklina jest antybiotykiem bakteriostatycznym, o szerokim spektrum działania, z grupy tetracyklin. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Triamcynolon jest lekiem o umiarkowanie silnym działaniu z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i obkurczające naczynia krwionośne. Po podaniu miejscowym na nieuszkodzoną skórę tetracyklina działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi. Triamcynolon może przenikać do krwi, a stany zapalne skóry przyspieszają jego wchłanianie. Nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia działań ogólnoustrojowych (zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu i/lub na dużej lub uszkodzonej powierzchni skóry).

Kiedy stosować Polcortolon TC?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, w przebiegu takich chorób, jak alergiczne choroby skóry wtórnie nadkażone bakteryjnie, oparzenia i odmrożenia I stopnia, owrzodzenia podudzi.

Dawkowanie preparatu Polcortolon TC

Preparat ma postać aerozolu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci powyżej 3. roku życia: Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy spryskiwać strumieniem aerozolu, trzymając pojemnik pionowo (główką rozpyłową do góry) w odległości ok. 15–20 cm, przez 1–3 sekundy, 2–4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. Przed użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnikiem. Chronić oczy przed rozpylaną substancją. Nie wdychać rozpylonego preparatu. Każdorazowo, po zastosowaniu preparatu, należy umyć ręce wodą i mydłem. Nie stosować u dzieci przed ukończeniem 3. roku życia.

Czy można stosować Polcortolon TC w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie stosować preparatu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. Równolegle miejscowe stosowanie innych preparatów w tym samym obszarze nie jest zalecane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Polcortolon TC może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy miejscowe: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia, namnażanie opornych bakterii lub drożdżaków, zapalenie mieszków włosowych, reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości na światło. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na dużej powierzchni skóry może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy). U dzieci mogą dodatkowo wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Stosowanie długotrwałe na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych. Tetracyklina zawarta w preparacie może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne oraz powodować wystąpienie fotodermatoz i namnażanie opornych szczepów bakterii lub grzybów.