Posorutin (trokserutyna) – krople do oczu

Co to jest Posorutin?

Preparat wzmacniający naczynia włosowate, do stosowania miejscowego do oka.

Co zawiera i jak działa Posorutin?

Substancją czynną preparatu jest trokserutyna. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, wzmacnia je, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Poprawia przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające. Trokserutyna jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i dobrze nadaje się do stosowania w postaci kropli do oczu. Podawana do oka działa w jego przednim odcinku oraz dyfunduje przez rogówkę.

Kiedy stosować Posorutin?

Preparat jest stosowany wspomagająco w osłabieniu naczyń krwionośnych oka związanych np. z retinopatią cukrzycową lub krwawieniami podspojówkowymi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Posorutin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki). W okresie leczenia nie powinno się stosować miękkich soczewek kontaktowych. W razie konieczności, osoby, u których nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, powinny usunąć soczewki przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Z powodu ryzyka uszkodzenia soczewek należy unikać ich bezpośredniego kontaktu z preparatem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Posorutin

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego 3 razy na dobę. Preparat przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Sposób podawania: W celu podania preparatu do worka spojówkowego należy lekko odciągnąć dolną powiekę i skierować wzrok ku górze. Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu w czasie zakraplania, nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki, skóry). Po zakropleniu butelkę należy starannie zamknąć.

Czy można stosować Posorutin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Posorutin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.