Posterisan H (pałeczka okrężnicy + hydrokortyzon) – czopki

Co to jest Posterisan H?

Preparat złożony stosowany miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu, zawierający lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon).

Kiedy stosować Posterisan H?

Preparat jest wskazany w szczególnie ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowanych guzkami krwawniczymi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są określone patologie skórne (np. gruźlica, kiła, rzeżączka) w leczonej okolicy, ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybica, zapalenie skóry okolicy ust, trądzik różowaty. Nie stosować przewlekle. Nie stosować u niemowląt ani u dzieci do 4. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Posterisan H?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Jeżeli objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Zaleca się konsultację lekarską, ponieważ dolegliwości związane z żylakami odbytu mogą towarzyszyć także innym chorobom. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby ustalić przyczynę dolegliwości i podjąć właściwe leczenie. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Posterisan H

Preparat ma postać czopków i przeznaczony jest do stosowania doodbytniczego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: doodbytniczo 1 czopek 2 razy na dobę (rano i wieczorem), najlepiej po wypróżnieniu. Stosować wyłącznie do momentu ustąpienia objawów, jednak nie dłużej niż 3 tygodnie. Jeżeli nastąpi nawrót objawów preparat może być zastosowany ponownie.

Czy można stosować Posterisan H w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, a także jeżeli karmisz piersią, poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży lub w okresie laktacji jest dopuszczone wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach, gdy lekarz uzna stosowanie preparatu za absolutnie konieczne.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Równoległe stosowanie preparatu i innych leków z grupy kortykosteroidów (tabletki, krople, wstrzyknięcia) może zwiększać ryzyko wystąpienia i nasilenia działań niepożądanych kortykosteroidów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Posterisan H może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko możliwe jest wystąpienie skórnych reakcji nadwrażliwości (np. na środek konserwujący-fenol). Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości lub nasilą się objawy choroby należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Duże dawki i długotrwałe stosowanie preparatu może powodować zmiany zanikowe skóry, poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje), rozstępy i trądzik sterydowy.