Procto-Glyvenol (lidokaina + tribenozyd) – krem

Co to jest Procto-Glyvenol?

Preparat złożony, zawierający lek o działaniu miejscowo znieczulającym (lidokaina) oraz lek wzmacniający włosowate naczynia krwionośne (tribenozyd). Preparat stosowany jest miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.

Co zawiera i jak działa Procto-Glyvenol?

Jest to preparat złożony zawierający lidokainę, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej oraz tribenozyd, lek działający osłaniająco na naczynia włosowate. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych, specjalnych struktur w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. Podawana jest wyłącznie drogą pozajelitową. Lidokaina zawarta w preparacie łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu. Tribenozyd działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwświądowo, a także przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego. Zmniejsza przepuszczalność oraz poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych. Preparat ma działanie miejscowe i praktycznie nie wywiera działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Procto-Glyvenol?

Preparat wskazany jest w leczeniu zewnętrznych i wewnętrznych żylaków odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej. Nie należy stosować preparatu u dzieci. Nie należy stosować preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Procto-Glyvenol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Nie stosować doustnie. U osób z zaburzeniami czynności wątroby preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności wątroby przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem. Osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na lateks powinny zachować szczególną ostrożność stosując preparat w postaci kremu, ponieważ tuba z preparatem posiada w dolnej części lateksowy łącznik. Lateks może wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat w postaci kremu zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości (w tym rzadko wystąpienie skurczu oskrzeli), ­ preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Procto-Glyvenol

Preparat ma postać kremu lub czopków. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli: Krem lub 1 czopek należy stosować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) do ustąpienia ostrych objawów, następnie stosować 1 raz na dobę. W przypadku leczenia wewnętrznych żylaków odbytu z zastosowaniem kremu należy posługiwać się aplikatorem, dołączonym do opakowania. Aplikator należy nakręcić na gwint tuby zawierającej krem. Przed aplikacją należy zdjąć kapturek ochronny z aplikatora, a po niej, nałożyć go ponownie. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Nie należy stosować preparatu u dzieci.

Czy można stosować Procto-Glyvenol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. Przed zastosowaniem preparatu w II lub III trymestrze ciąży skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie w II trymestrze (od 4. miesiąca ciąży) i w III trymestrze jest dopuszczone pod warunkiem nie przekraczania zalecanych dawek. Zwykle stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią jest możliwe pod warunkiem nie przekraczania zalecanych dawek, należy jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu w okresie laktacji.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Procto-Glyvenol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko może wystąpić pieczenie, świąd lub zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka (objawy te mogą wystąpić poza miejscem aplikacji). Bardzo rzadko reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne (możliwy obrzęk naczynioruchowy twarzy, ust, języka, krtani w sporadycznych przypadkach mogący powodować zwężenie dróg oddechowych, utrudniać oddychanie i zagrażać życiu, zaburzenia rytmu serca, wstrząs anafilaktyczny). W razie wystąpienia pierwszych objawów reakcji anafilaktycznej należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Konieczna może być natychmiastowa pomoc medyczna. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie w postaci kremu mogą powodować reakcje skórne, w tym kontaktowe zapalenie skóry i reakcje alergiczne, w tym typu późnego.