Prospan (wyciąg z liści bluszczu) – syrop

Co to jest Prospan?

Ziołowy lek o działaniu wykrztuśnym.

Co zawiera i jak działa Prospan?

Substancją czynną preparatu jest wyciąg z bluszczu. Wykazuje on działanie sekretolityczne (rozrzedza gęsty śluz w drogach oddechowych). Powoduje rozkurcz mięśni oskrzeli i zmniejszenie lepkości śluzu, a w rezultacie zwiększony ruch rzęsek w drogach odechowych. Syrop łagodzi kaszel i uczucie duszności.

Kiedy stosować Prospan?

Preparat jest wskazany do stosowania pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Prospan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U dzieci do 5. roku życia syrop można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera sorbitol preparat nie powinien być stosowany u osób z dziedziczną nietolerancją fruktozy. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Prospan

Preparat ma postać kropli lub syropu do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Syrop: Dorośli i dzieci po 10. roku życia. 5 ml 3 razy na dobę; u dorosłych w razie potrzeby maksymalnie 7,5 ml 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6–9 lat 5 ml 3 razy na dobę. U dzieci w wieku poniżej 5. roku życia lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Dzieci w wieku 1–5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę, dzieci poniżej 1. roku życia. 2,5 ml 1 raz na dobę. Krople: Dorośli i dzieci po 6. roku życia: 20 kropli 3 razy na dobę. Krople należy stosować przed posiłkiem. Dzieciom zaleca się podawanie kropli wraz z cukrem lub miodem.

Czy można stosować Prospan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe tylko w razie zdecydowanej konieczności. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Prospan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, lekki efekt przeczyszczający. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergicze: obrzęk Quinckego, duszności, wysypka, pokrzywka.