Proursan (kwas ursodeoksycholowy) – kaps.

Co to jest Proursan?

Preparat stosowany w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Proursan?

Substancją czynną preparatu jest kwas ursodeoksycholowy, hydrofilny kwas żółciowy naturalnie występujący w niewielkich ilościach w żółci. Kwas ten hamuje wchłanianie cholesterolu i zmniejsza wydzielanie cholesterolu do żółci. Prawdopodobnie wpływa także na zmniejszenie syntezy cholesterolu. Wpływa na stopniowe rozpuszczanie się złogów cholesterolowych. Działa ochronnie na komórki wątroby, reguluje procesy immunologiczne. W chorobach wątroby i dróg żółciowych nietoksyczny kwas ursodeoksycholowy zastępuje bardziej toksyczne kwasy żółciowe. Po podaniu doustnym kwas ursodeoksycholowy jest szybko wchłaniany; w wątrobie sprzęgany jest z aminokwasami glicyną i tauryną, a następnie wydzielany do żółci.

Kiedy stosować Proursan?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u osób, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana · pierwotną żółciową marskość wątroby, w początkowym stadium choroby · zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane zarzucaniem żółci.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje: ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego, zaawansowane stadium marskości wątroby, zapalna choroba jelit, ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, zwapnienia w obrębie złogów, zaburzenia czynności skurczowej pęcherzyka żółciowego, częste występowanie kolki żółciowej. Nie stosować, jeżeli pęcherzyk nie jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Nie stosować u dzieci do 2. roku życia. Nie stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Proursan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W okresie stosowania preparatu należy kontrolować parametry czynności wątroby (aktywność enzymów AST, ALT i GGT) co 4 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia, a następnie co 3 miesiące. W celu oceny skuteczności leczenia i w celu wczesnego wykrycia zwapnień w obrębie złogów żółciowych lekarz zaleci także badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografię doustną) po 6–10 miesiącach od rozpoczęcia leczenia, w zależności od średnicy złogów. Zdjęcia (przeglądowe i po podaniu kontrastu) zostaną wykonane zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej (monitorowanie ultrasonograficzne). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Proursan

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych: w zależności od masy ciała stosuje się 2–5 kapsułek na dobę, tj. około 10 mg/kg masy ciała na dobę (odpowiednio: 2 kapsułki na dobę dla masy ciała do 60 kg; 3 kapsułki na dobę dla masy ciała 60–80 kg; 4 kapsułki na dobę dla masy ciała 80–100 kg; 5 kapsułek na dobę dla masy ciała większej niż 100 kg) przez 6–24 miesięcy. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania) z niewielką ilością płynu. Lek przyjmować wieczorem, przed snem. W okresie leczenia należy przestrzegać zaleconej diety (unikanie nadmiaru cholesterolu i kalorii). Jeżeli średnica złogów nie zmniejszy się w ciągu 12 miesięcy stosowania preparatu lub jeżeli wystąpią zwapnienia w obrębie złogów lekarz zaleci zaprzestanie stosowania preparatu. Leczenie należy kontynuować co najmniej przez 3 miesiące po rozpuszczeniu kamieni. Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez zarzucanie żółci: 1 kapsułka 1 raz na dobę, przez 10–14 dni (dokładny czas leczenia określi lekarz prowadzący). Kapsułki należy połykać w całości z niewielką ilością płynu. Lek przyjmować wieczorem, przed snem. Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 13–15 mg/kg masy ciała na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Kapsułki należy przyjmować w całości, popijając niewielką ilością płynu. Dzieci po 2. roku życia: lekarz ustali dawkę w każdym przypadku indywidualnie (zwykle 10–20 mg/kg masy ciała na dobę).

Czy można stosować Proursan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie stosować w okresie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy potwierdzić, że kobieta nie jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym stosujące preparat powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania skutecznej metody zapobiegania ciąży w okresie leczenia. Nie stosować u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparaty zmniejszające stężenie lipidów (np. cholestyramina, kolestypol) oraz preparaty zobojętniające sok żołądkowy, zawierające wodorotlenek glinu lub krzemian magnezu, mogą zmniejszać wchłanianie kwasu ursodeoksycholowego, a przez to osłabiać jego działanie. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób przyjmujących leki obniżające stężenie lipidów, takie jak np. klofibrat, bezafibrat, probukol. Preparaty te zwiększają wydzielanie cholesterolu do żółci, a przez to zmniejszają skuteczność działania preparatu. Doustne preparaty antykoncepcyjne, estrogeny oraz dieta o małej zawartości błonnika i dużej zawartości cholesterolu zmniejszają skuteczność leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Proursan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym często jasne stolce, biegunka; bardzo rzadko silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha (u chorych z pierwotną marskością żółciową). Bardzo rzadko zwapnienie kamieni żółciowych, u chorych z pierwotną marskością żółciową możliwe nasilenie objawów choroby (ustępujące zwykle po zaprzestaniu stosowania preparatu). Bardzo rzadko pokrzywka.