Pyramidon (kwas acetylosalicylowy + kwas askorbinowy + wapń (laktoglukonian wapnia)) – proszek mus.

Co to jest Pyramidon?

Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, a także przeciwwysiękowym i przeciwobrzękowym.

Co zawiera i jak działa Pyramidon?

Jest to preparat złożony, w jego skłąd wchodzą: kwas acetylosalicylowy, kwas askorbowy i wapń. Kwas acetylosalicylowy wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwagregacyjne. Mechanizm jego działania polega na nieodwracalnym hamowania enzymu – cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, a co za tym idzie hamowaniu syntezy prostaglandyn i tromboksanu, czyli substancji biorących udział w procesie zapalnym. Wapń zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Dodatkowo jony wapnia stymulują mechanizmy obronne organizmu oraz są niezbędne w procesach krzepnięcia krwi i przebudowy kości. Kwas askorbowy bierze udział w syntezie kolagenu i substancji międzykomórkowej oraz w procesach oksydoredukcyjnych, jak również w procesie gojenia ran oraz syntezie przeciwciał. Wykazuje właściwości przeciwutleniające.

Kiedy stosować Pyramidon?

Preparat jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawów występujących w przebiegu przeziębienia i grypy, a także gorączki, bólów głowy (w tym migrenowych), bólów mięśni i stawów, bólów zębów, nerwobólów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: · czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy oraz stany zapalne przewodu pokarmowego · skłonność do krwawień (skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krw, stosowoawnia leków przeciwzakrzepowych) · zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w przebiegu cukrzycy, mocznicy, tężyczki) · znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi · napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych · ciężka niewydolność nerek · ciężka niewydolność wątroby · ciężka niewydolność serca · równoległe stosowanie metotreksatu w dawce 15 mg na tydzień i większej. Nie należy stosować preparatu u kobiet w III trzymestrze ciąży. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia w przebiegu infekcji wirusowej. Ze względu na zawartość aspartamu, który jest źródłem fenyloalaniny, preparatu nie należy stosować u osób chorych na fenyloketonurię.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Pyramidon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat u osób: · z nadwrażliwością na inne leki z grupy NLPZ · z chorobami alergicznymi (astma oskrzelowa, katar sienny) · po przebytych krwotokach z macicy, z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym · przed zabiegami chirurgicznymi (preparat należy odstawić po konsultacji z lekarzem co najmniej na 5 dni przed zabiegiem) · ze skazą moczanową · po przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego · równolegle stosujących leki pzeciwzakrzepowe (doustni antagoniści witaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe – tyklopidyna, indobufen) · z niewydolnością nerek ilub wątroby · stosujących wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną · z nadciśnieniem · z niewydolnością serca · z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej · w podeszłym wieku (powyżej 65 lat). Leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu ich stosowania. Stosowanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar); należy zachować ostrożność. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera 178 – 356 mg sodu na dawkę, należy to wziąć pod uwagę u osób z zaburzoną czynnością nerek i u osób kontrolujących zawartość sodu w diecie. Spożywanie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy.

Dawkowanie preparatu Pyramidon

Preparat ma proszku musującego w saszetkach do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia. 1–2 saszetki 3 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 6 saszetek na dobę. U osób po 65. roku życia: 1 saszetka 3 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 3 saszetki na dobę. Preparat należy stosować doustnie, po posiłku, po rozpuszczeniu w 1/2 szklanki letniej wody.

Czy można stosować Pyramidon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w III trymesterze ciąży jest przeciwskazane. W I i II trymestrze ciąży, a także podczas karmienia piersią stosowanie preparatu nie jest zalecane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy zachować ostrożność stosując równolegle: · metotreksat w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień; może wystąpić nasilenie działania toksycznego metotreksatu na szpik kostny · leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny, heparyna) – nasilenie działania przeciwzakrzepowego · inne niesteroidowe leki przeciwzapalne – zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zaburzeń czynności nerek · leki zwiekszające wydalanie kwasu moczowego, stosowane w leczeniu dny moczanowej (sulfinpyrazon, benzbromaron) – osłabienie działania tych leków · digoksynę – zwiększenie jej stężenia we krwi · leki przeciwcukrzycowe (np. insulina, pochodne sulfonylomocznika) – nasilenie działania hipoglikemizującego · leki moczopędne (np. spironolakton, furosemid) – osłabienie ich działania · furosemid – nasilenie jego działania ototoksycznego · glikokortykosteroidy stosowane ogólnie (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastepcza w chorobie Addisona) – zwiększenie ryzyka uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego, zmniejszenie stężenia kwasu acetylosalicylowego w osoczu w trakcie kortykoterapii oraz zwiekszone ryzyko przedawkowania kwasu acetylosalicylowego po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów · inhibitory konwertazy angiotensyny – może wystąpić zmniejszenie działania przeciwnadciśnieniowego · kwas walproinowy – zwiększenie skłonności do krwawień. Kwas askorbowy (witamina C) zawarty w leku zwiększa szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wapń zmniejsza wchłanianie związków fluoru oraz antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin; w celu uniknięcia tej interakcji wymagana jest trzygodzinna przerwa pomiędzy podaniem wymienionych leków i związków wapnia. Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi (pochodne digoksyny i strofantyny) nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabiać działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Pyramidon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, pocienie się, szum w uszach, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększenie intensywności krwawień miesiączkowych, reakcje nadwrażliwości (rumień, pokrzywka), napad astmy oskrzelowej u dorosłych lub duszności, obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca.