Radirex (korzeń rzewienia) – tabl.

Co to jest Radirex?

Stosowany tradycyjnie lek pochodzenia roślinnego o działaniu przeczyszczającym.

Co zawiera i jak działa Radirex?

Preparat pochodzenia roślinnego zawierający sproszkowany korzeń rzewienia (rhei radix). Korzeń rzewienia zawiera związki antranoidowe (glikozydy antrachinonowe), które mają działanie przeczyszczające. Związki antranoidowe pobudzają perystaltykę jelit oraz wpływają na ograniczenie wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i zwiększenia objętości mas kałowych co ułatwia wypróżnienie.

Kiedy stosować Radirex?

Tradycyjnie preparat stosuje się jako środek przeczyszczający w zaparciach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność jelit, atonia jelit, ostre i przewlekłe choroby zapalne jelit (m. in. choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), zapalenie wyrostka robaczkowego, guzki krwawnicze (hemoroidy), zapalenie kłębuszków nerkowych, kamica szczawianowa, ból brzucha o nieustalonej przyczynie, biegunka, odwodnienie organizmu z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Radirex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli występuje ostry lub uporczywy ból brzucha nie należy stosować preparatu. Preparat przeznaczony jest do stosowania doraźnego; nie należy długotrwale stosować leków przeczyszczających. W przypadku powtarzających się zaparć należy skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia ich przyczyny. Stosowanie leków przeczyszczających przez okres dłuższy niż 2 tygodnie wymaga nadzoru lekarskiego. Jeżeli preparat jest stosowany dłużej niż zalecane może wystąpić przyzwyczajenie, osłabienie perystaltyki jelit i zwiększenie skłonności do zaparć (konieczne może być wówczas stosowanie leków przeczyszczających o coraz silniejszym działaniu). Długotrwałe stosowanie może spowodować zmiany zabarwienia błony śluzowej jelit, które nie ma znaczenia klinicznego i ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nadużywanie preparatu może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i hipokaliemii (zmniejszenie stężenia potasu we krwi), a także do zaburzeń napięcia mięśni gładkich okrężnicy. Hipokaliemia może prowadzić do zaburzeń rytmu serca i zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz nasilać działania niepożądane stosowanych równolegle glikozydów nasercowych, leków moczopędnych oraz kortykosteroidów. Stosowanie długotrwałe może prowadzić do wystąpienia białkomoczu i krwiomoczu. Stosowanie preparatu nie może zastąpić konieczności zmiany diety. Należy unikać stosowania preparatu podczas miesiączki. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Radirex

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 2–3 tabletki jednorazowo, najlepiej przed snem. Działanie przeczyszczające występuje zwykle po 6–8 godzinach. Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość, właściwą dawką indywidualną jest najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca.

Czy można stosować Radirex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat, poprzez zmniejszenie stężenia potasu we krwi, może nasilać działanie glikozydów nasercowych oraz leków przeciwarytmicznych (np. chinidyny). Równoległe stosowania leków mogących powodować zmniejszenie stężenia potasu we krwi, takich jak np. leki moczopędne, kortykosteroidy (sterydy kory nadnerczy), preparaty zawierające korzeń lukrecji zwiększa ryzyko hipokaliemii.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Radirex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości, biegunka, bóle i/lub skurcze brzucha (szczególnie u chorych z zespołem jelita drażliwego), zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia). Skutkiem hipokaliemii mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Stosowanie długotrwałe może spowodować odwracalne zmiany barwnikowe w błonie śluzowej jelita grubego, białkomocz, krwiomocz, upośledzenie czynności motorycznej jelita grubego. Możliwa zmiana zabarwienia moczu (co nie ma znaczenia klinicznego).