Raphacholin C (preparat ziołowy) – tabl. drażowane

Co to jest Raphacholin C?

Preparat stosowany tradycyjnie w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Raphacholin C?

Jest to preparat ziołowy zawierający wyciąg suchy z korzenia czarnej rzodkwi z węglem aktywnym (aktywowanym), wyciąg gęsty z ziela karczocha, kwas dehydrocholowy oraz olejek miętowy. Substancje zawarte w preparacie pobudzają perystaltykę jelit, zwiększają wydzielanie i przepływ żółci (działanie żółciotwórcze i żółciopędne). Preparat stosowany jest tradycyjnie w niestrawności.

Kiedy stosować Raphacholin C?

Tradycyjnie, preparat jest stosowany w niestrawności, dolegliwościach trawiennych związanych z dysfunkcją wątroby (wzdęcia, odbijania, nudności, zaparcia, bóle brzucha) oraz zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność dróg żółciowych, niedrożność przewodu pokarmowego, ciężkie choroby wątroby, ostre i przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 10. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Raphacholin C?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U chorych z kamicą dróg żółciowych preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Preparat zwiększa objętość wydzielanej żółci i może powodować przesunięcie kamieni żółciowych. U dzieci po 10. roku życia stosowanie preparatu wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Raphacholin C

Preparat ma postać tabletek drażowanych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: w niestrawności jednorazowo 1–3 tabletek; w innych dolegliwościach: 1–2 tabletki 3 razy na dobę, 30 minut po posiłku; w zaparciach: 2 tabletki rano i wieczorem, 30 minut przed posiłkiem. Dzieci po 10. roku życia (wyłącznie po konsultacji z lekarzem): 1 tabletka 3 razy na dobę, po posiłkach.

Czy można stosować Raphacholin C w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami. Stosowanie dużych dawek preparatu równolegle z lekami moczopędnymi i przeciwnadciśnieniowymi może powodować zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Raphacholin C może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Sporadycznie możliwe: kolka żółciowa, luźne stolce, reakcje alergiczne. Jeżeli wystąpią działania niepożądane należy zaprzestać stosowania preparatu.