Raphacholin Forte (kwas dehydrocholowy) – tabl. powl.

Co to jest Raphacholin Forte?

Preparat stosowany w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Raphacholin Forte?

Substancją czynną preparatu jest kwas dehydrocholowy (syntetyczny kwas żółciowy). Dodatkowo, wśród substancji pomocniczych, preparat zawiera wyciąg suchy z korzenia czarnej rzodkwi oraz olejek miętowy. Substancje zawarte w preparacie zwiększają objętość wydzielanej żółci i jej przepływ (działanie żółciotwórcze i żółciopędne), pobudzają perystaltykę jelit. Preparat posiada łagodne działanie przeczyszczające.

Kiedy stosować Raphacholin Forte?

Preparat jest wskazany w niedostatecznym wydzielaniu żółci i w niestrawności, objawiającej się wzdęciami, bólami brzucha, odbijaniem, nudnościami, zaparciami oraz jako łagodny środek przeczyszczający.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność dróg żółciowych, niedrożność przewodu pokarmowego, ostre i przewlekłe choroby wątroby, ostre stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Nie należy stosować preparatu u dzieci. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Raphacholin Forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U chorych z kamicą dróg żółciowych preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Preparat zwiększa objętość wydzielanej żółci i może powodować przesunięcie kamieni żółciowych. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Dotychczas nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Raphacholin Forte

Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: -niestrawność: 1 tabletka po posiłku w razie potrzeby do 3 razy na dobę; nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (tj. 1,5 g kwasu dehydrocholowego); -zaparcia: 2 tabletki jednorazowo; efekt przeczyszczający spodziewany jest do 6 godzin.

Czy można stosować Raphacholin Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Raphacholin Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka, nudności, wymioty. Możliwe reakcje alergiczne w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu. Jeżeli wystąpią działania niepożądane należy zaprzestać stosowania preparatu.