Regulax (liść strączyńca (senesu) + owoc strączyńca) – pastylki do żucia

Co to jest Regulax?

Preparat ziołowy o działaniu przeczyszczającym.

Co zawiera i jak działa Regulax?

Preparat zawiera mieszankę ziołową liści oraz owoców senesu. Liście oraz owoce senesu zawierają glikozydy (antraglikozydy) zwane sennozydami o właściwościach przeczyszczających. Sennozydy nie są wchłaniane w jelicie cienkim i docierają w postaci niezmienionej do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej, zostają rozłożone do aktywnych metabolitów. Ich działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelit oraz na hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i zwiększenia objętości mas kałowych, które stymulują skurcze jelita i przyspieszają pasaż treści jelitowej.

Kiedy stosować Regulax?

Preparat do krótkotrwałego stosowania w zaparciach w celu pobudzenia perystaltyki jelit i/lub ułatwienia wypróżniania.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność jelit, ostre stany zapalne jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), ból brzucha o nieustalonej przyczynie, odwodnienie organizmu z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Regulax?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie stosować dłużej niż 7–10 dni; jeżeli preparat jest stosowany dłużej niż zalecane może wystąpić osłabienie perystaltyki jelit i zwiększenie skłonności do zaparć. Preparat powinien być przyjmowany wyłącznie w sytuacji, gdy zmiana diety oraz stosowanie substancji pęczniejących o łagodnym działaniu przeczyszczającym nie prowadzą do uzyskania oczekiwanego efektu. Informacja dla chorych na cukrzycę: wartość kaloryczna 1 kostki (pastylki) preparatu wynosi ok. 15,4 kcal lub 0,31 jednostki chlebowej. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera sorbitol oraz syrop z cukru inwertowanego; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Regulax

Preparat ma postać pastylek do żucia. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 0,5–1 pastylki wieczorem, przed snem; pastylkę należy dokładnie żuć. Dawka maksymalna wynosi 1 pastylkę na dobę. Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość, właściwą dawką indywidualną jest najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca. Działanie przeczyszczające występuje zwykle po około 8 godzinach. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 7–10 dni.

Czy można stosować Regulax w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat stosowany długotrwale może powodować hipokaliemię (zmniejszenie stężenia potasu we krwi). Nie zaleca się równoległego stosowania leków mogących powodować hipokaliemię, takich jak np. tiazydowe leki moczopędne, adrenokortykosteroidy (sterydy kory nadnerczy), preparaty zawierające korzeń lukrecji. Preparat, poprzez zmniejszenie stężenia potasu we krwi, może nasilać działanie glikozydów nasercowych, leków przeciwarytmicznych (np. chinidyny), leków mogących wydłużać odstęp QT w zapisie EKG oraz leków przywracających rytm zatokowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Regulax może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Sporadycznie możliwe bolesne skurcze żołądkowo- jelitowe (w razie ich wystąpienia należy zmniejszyć dawkę preparatu). Stosowanie długotrwałe może spowodować odwracalne zmiany barwnikowe w błonie śluzowej jelita grubego, białkomocz, krwiomocz, upośledzenie czynności motorycznej jelita grubego, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemię). Skutkiem hipokaliemii mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Możliwa zmiana zabarwienia moczu (co nie ma znaczenia klinicznego).