Relestat (epinastyna) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Relestat?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym, zawierający lek przeciwhistaminowy.

Co zawiera i jak działa Relestat?

Substancją czynną preparatu jest epinastyna, lek przeciwhistaminowy do stosowania miejscowego w okulistyce. Epinastyna blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1) i w ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji biorącej udział w powstawaniu objawów alergicznych. Epinastyna łagodzi objawy alergiczne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Epinastyna nie przenika przez barierę krew-mózg i nie powoduje działań niepożądanych związanych z ośrodkowym układem nerwowym, tzn. nie działa uspokajająco. Działanie epinastyny łagodzące alergiczne objawy oczne utrzymuje się co najmniej 8 godzin.

Kiedy stosować Relestat?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Relestat?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, stosowanie preparatu rzadko może być związane z wystąpieniem punktowej keratopatii i/lub toksycznej wrzodziejącej keratopatii. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); soczewki kontaktowe należy usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby, u których po zastosowaniu preparatu wystąpi niewyraźne widzenie lub jakiekolwiek zaburzenia widzenia, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn do momentu ustąpienia tych zaburzeń i powrotu prawidłowego, ostrego widzenia.

Dawkowanie preparatu Relestat

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: zwykle stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego, czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 8 tygodni. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów okulistycznych, należy zachować 10 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Czy można stosować Relestat w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne; należy zachować ostrożność i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Nie wiadomo czy i w jakim stopniu, stosowana miejscowo epinastyna, przenika do mleka kobiety karmiącej. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami a ich występowanie uważa się za mało prawdopodobne. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów okulistycznych, należy zachować 10 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Relestat może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane dotyczące oczu, takie jak: uczucie pieczenia, alergiczne zapalenie spojówek, opadanie powiek, obrzęk spojówek, przekrwienie spojówek, wydzielina z oka, suchość oka, podrażnienie, świąd, podwyższona wrażliwość, światłowstręt, zaburzenia widzenia. Ponadto może wystąpić: ból głowy, astma, podrażnienie nosa, nieżyt nosa, zaburzenia smaku, suchość błony śluzowej jamy ustnej, świąd.