Rennie Fruit (wapń (węglan wapnia) + magnez (węglan magnezu)) – tabl. do ssania

Co to jest Rennie Fruit?

Lek zobojętniający sok żołądkowy.

Co zawiera i jak działa Rennie Fruit?

Substancją czynną preparatu jest węglan wapnia i węglan magnezu. Substancje te reagują z kwasem solnym zawartym w soku żołądkowym czego skutkiem jest zobojętnienie odczynu soku żołądkowego (zwiększa się pH soku żołądkowego). Ogranicza to uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kiedy stosować Rennie Fruit?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego (zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności, odbijanie).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występują u Ciebie: hiperkalcemia (zwiększone stężenie wapnia we krwi), wapniowa kamica nerkowa, ciężka niewydolność nerek.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rennie Fruit?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek. Lekarz zaleci Ci regularną kontrolę stężenia wapnia i magnezu we krwi. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem. Nie stosować długotrwale. Długotrwałe przyjmowanie preparatu w dużych dawkach może spowodować wystąpienie hiperkalcemii i/lub hipermagnezemii (zwiększonego stężenia wapnia i/lub magnezu we krwi), zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek. Preparat może zmieniać wchłanianie innych leków; zaleca się zachowanie 1–2 godzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu i przyjęciem innych leków. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera sacharozę; stosować z ostrożnością u chorych na cukrzycę ­ –preparat zawiera sód co należy wziąć pod uwagę u osób stosujących dietę o małej zawartości sodu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rennie Fruit

Preparat ma postać tabletek do ssania. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy ssać/żuć lub rozgryźć. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 1–2 tabletek 1 godzinę po posiłku i przed snem, w razie potrzeby można przyjąć dodatkowo 1–2 tabletek pomiędzy zwykłymi porami dawkowania; maksymalna 16 tabletek na dobę.

Czy można stosować Rennie Fruit w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Preparat może zmieniać wchłanianie innych leków; zaleca się zachowanie 1–2 godzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu i przyjęciem innych leków. Preparat zmniejsza wchłanianie i skuteczność: ketokonazolu, antybiotyków z grupy tetracyklin, chinolonów, fosforanów. Leki te należy podawać 2 godziny przed lub 1–2 godzin po przyjęciu preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rennie Fruit może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować wystąpienie: zwiększonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia), zwiększonego stężenia magnezu we krwi (hipermagnezemia), zasadowicy, szczególnie u chorych z zaburzeniami czynności nerek. Niekiedy związki magnezu mogą mieć działanie przeczyszczające (zwłaszcza przyjmowane w dużych dawkach). Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne).