Reparil (escyna) – tabl. dojelitowe

Co to jest Reparil?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Reparil?

Substancją czynną preparatu jest escyna. Escyna jest główną saponiną nasion kasztanowca. Substancja ta zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Escyna po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowana jest przede wszystkim w zaburzeniach krążenia żylnego kończyn dolnych.

Kiedy stosować Reparil?

Preparat jest wskazany w profilaktyce i leczeniu: · obrzęków · krwiaków pooperacyjnych i pourazowych · zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych · żylaków kończyn dolnych · bólów kręgosłupa u chorych z objawami ucisku korzeni nerwów rdzeniowych odcinka szyjnego kręgosłupa.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób z niewydolnością nerek. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Reparil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W okresie stosowania preparatu należy kontrolować czynność nerek. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Reparil

Preparat ma postać tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: zwykle początkowo stosuje się 2 tabletki (40 mg) 3 razy na dobę, po posiłku, popijając dużą ilością płynu. W dawkowaniu podtrzymującym stosuje się zwykle 1 tabletkę (20 mg) 2–3 razy na dobę.

Czy można stosować Reparil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w pozostałym okresie ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. Wiadomo natomiast, że escyna, która jest substancją czynną preparatu, może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Niektóre antybiotyki (np. cefalosporyny) mogą nasilać działanie escyny. Należy unikać równoległego stosowania escyny i antybiotyków aminoglikozydowych ze względu na ryzyko nasilenia toksycznego działania aminoglikozydów na nerki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Reparil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W początkowym okresie leczenia mogą wystąpić nudności, przyspieszenie czynności serca, świąd skóry, uczucie gorąca. Jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.