Reparil gel N (salicylan dietyloaminy + escyna) – żel

Co to jest Reparil gel N?

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych.

Co zawiera i jak działa Reparil gel N?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: escynę oraz salicylan dietyloaminy. Escyna to substancja zmniejszająca przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Salicylan dietyloaminy zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest pochodną kwasu salicylowego i podobnie jak inne salicylany wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podstawą mechanizmu działania NLPZ, w tym salicylanów, jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz, enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Prostaglandyny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Zahamowanie zwiększonej syntezy prostaglandyn leży u podstaw przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania salicylanów. Możliwe jest także, że salicylan dietyloaminy hamuje działanie innych mediatorów stanu zapalnego. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Reparil gel N?

Stosowanie preparatu jest wskazane w przypadku: · obrzęków · krwiaków pourazowych i pooperacyjnych · stłuczeń, skręceń · zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych · żylaków kończyn dolnych · bólów kręgosłupa u chorych z objawami ucisku korzeni nerwów rdzeniowych odcinka szyjnego kręgosłupa · rwy kulszowej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany. Nie stosować na skórę zmienioną zapalnie lub alergicznie ani na otwarte rany. Nie stosować na błony śluzowe. Nie stosować na obszary skóry poddane radioterapii. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób z przewlekłą niewydolnością nerek. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Reparil gel N?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Zawarty w preparacie salicylan dietyloaminy może przenikać przez skórę do krążenia ogólnego. Aby zapobiec nadmiernemu wchłanianiu należy unikać stosowania preparatu na dużej powierzchni skóry lub stosowania długotrwałego. W przypadku wystąpienia skórnych reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu. W razie przypadkowego spożycia preparatu (np. przez dziecko) należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Reparil gel N

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Cienką warstwę żelu nanieść i rozprowadzić na wybranym obszarze. Nie ma konieczności wmasowania żelu. Stosować raz lub kilka razy na dobę.

Czy można stosować Reparil gel N w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży. Przed zastosowaniem preparatu u kobiet w pozostałym okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno stosować preparatu na skórę piersi u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Reparil gel N może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (np. uczucie ciepła, podrażnienie). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu.