Rheumon (etofenamat) – krem

Co to jest Rheumon?

Jest to preparat do stosowania miejscowego zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Rheumon?

Substancją czynną preparatu jest etofenamat, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu antranilowego, tzw. fenamatów. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Etofenamat przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie etofenamatu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Etofenamat nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi lub urazami, łagodzi objawy takie jak ból, obrzęk, sztywność stawów. Po podaniu miejscowym etofenamat dobrze wchłania się przez skórę do głębiej położonych tkanek, objętych procesem zapalnym. Wchłanianie zależy od kilku czynników, w tym od właściwości powierzchni skóry i jej wilgotności. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest po 12–24 godzinach od zastosowania. W zmienionych zapalnie tkankach osiąga stężenie 5–20 razy większe niż we krwi. Stosowanie miejscowe ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla NLPZ podawanych doustnie. Preparat w postaci kremu jest przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej i suchej oraz dla tych, którym nie odpowiada postać żelu lub roztworu do natryskiwania na skórę.

Kiedy stosować Rheumon?

Stosowanie preparatu jest wskazane, jeżeli występują: · tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów · choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, stawów kolanowych, stawów barkowych · reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych oraz zapalenie nadkłykci.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, kwas flufenamowy lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rheumon?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo, na zdrową i nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę zmienioną chorobowo (wyprysk, pokrzywka, obrzęk). Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Podczas stosowania preparatu oraz przez 2 tygodnie po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na światło słoneczne i solarium. W przypadku osób z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą dróg oddechowych, katarem siennym, przewlekłym obrzękiem błony śluzowej nosa, przewlekłą infekcją dróg oddechowych (szczególnie z objkawami podobnymi do kataru siennego) należy zachować szczególną ostrożność; preparat może być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Aby uniknąć zbyt silnego działania preparatu i nasilenia jego działań niepożądanych, nie należy go stosować długotrwale i na duże powierzchnie ciała. Stosowanie NLPZ może powodować zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane u kobiet, które planują ciążę. Jeżeli planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rheumon

Preparat ma postać kremu do stosowania miejscowego na skórę. Wielkość dawki zależy od wielkości powierzchni, na którą preparat jest stosowany. Po każdym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: nałożyć na skórę pasek długości około 5–10 cm i wcierać do całkowitego wchłonięcia, stosować 3–4 razy na dobę. Można stosować pod opatrunkiem. Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zwykle 3–4 tygodni, a urazów tępych do 2 tygodni.

Czy można stosować Rheumon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Wyjątkowo i tylko po konsultacji z lekarzem można lek zastosować w I i II trymestrze ciąży, a także w okresie karmienia piersią, wyłącznie krótkotrwale i na niewielkiej powierzchni skóry.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rheumon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często może wystąpić zaczerwienienie skóry i pieczenie. Bardzo rzadko skórne reakcje alergiczne (wysypka, silny świąd, rumień, obrzęk, reakcje fotouczuleniowe, wysypka pęcherzowa).