Ribomunyl (rybosomy bakteryjne) – tabl.

Co to jest Ribomunyl?

Doustny preparat bakteryjny o właściwościach immunostymulujących.

Co zawiera i jak działa Ribomunyl?

Preparat zawiera rybosomy bakteryjne. Mechanizm jego działania opiera się na pobudzani komórek immunokompetentnych w kępkach Peyera.

Kiedy stosować Ribomunyl?

Preparat jest wskazany do stosowania w zapobieganiu nawracającym zakażeniom nosa, gardła, uszu, oskrzeli i płuc u dorosłych i dzieci po 3. roku życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub stwierdzono u Ciebie choroby autoimmunologiczne.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ribomunyl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U niektórych osób podczas stosowania preparatu może dochodzić do wystąpienia stanu astmatycznego lub niewytłumaczalnej i bez innych objawów towarzyszących wysokiej (ponad 39 stopni) gorączki W takich przypadkach należy przerwać stosowanie preparatu. Preparatu nie należy stosować u osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera sorbitol, może mieć działanie przeczyszczające.

Dawkowanie preparatu Ribomunyl

Preparat ma postać tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Doustnie. W 1. miesiącu leczenia 1 tabl. lub saszetka 1 ×/dobę przez 4 kolejne dni w tygodniu przez 3 tygodnie; w kolejnych 2–5 miesiącach 1 tabletka lub saszetka 1 ×/dobę przez 4 kolejne dni każdego miesiąca.

Czy można stosować Ribomunyl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Ribomunyl może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: rozwój wyizolowanej, niewytłumaczalnej i szybko pojawiającej się wysokiej gorączki, zapalenia błony śluzowej gardła, zatok i oskrzeli, kaszel, stan astmatyczne, nudności, wymioty, biegunka ból brzucha, skórne reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie, pokrzywka), przejściowe zwiększenie wydzielania śliny na początku leczenia.