Rostil (dobesylan wapniowy) – tabl.

Co to jest Rostil?

Lek poprawiający krążenie obwodowe.

Co zawiera i jak działa Rostil?

Substancją czynną preparatu jest jednowodny dobezylan wapnia. Działa on w śródbłonku ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Zwiększa napięcie ścian żył, zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Wywiera korzystny wpływ na parametry hemodynamiczne krwi, zmniejsza lepkość osocza, zwiększa przepływ krwi przez tkanki obwodowe. Hamuje agregację płytek krwi. Działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn.

Kiedy stosować Rostil?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak: ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rostil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. U osób z ciężką niewydolnością nerek lekarz zaleci zmniejszenie dawki preparatu. Bardzo rzadko po podaniu preparatu może wystąpić agranulocytoza, której objawami mogą być gorączka, ból gardła, zakażenie w obrębie jamy ustnej lub inne objawy występującego zakażenia. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. U osób z przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem błony śluzowej żołądka oraz z chorobą wrzodową żołądka i /lub dwunastnicy nalezy zachować ostrożność. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera laktozę. Osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rostil

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli. 0,5 g 1–2 razy na dobę. Preparat należy stosować podczas posiłku. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Czy można stosować Rostil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. W I trymestrze ciąży stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. Stosowanie preparatu u kobiet w II i III trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rostil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowa. Bardzo rzadko mogą wystąpić: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem.