Rowachol (preparat ziołowy) – krople

Co to jest Rowachol?

Preparat stosowany w chorobach dróg żółciowych.

Co zawiera i jak działa Rowachol?

Preparat zawiera terpeny pochodzenia roślinnego: mentol, menton, pinen, borneol, cyneol, kamfen oraz oliwę z oliwek. Terpeny zawarte w preparacie, zwiększają wydzielanie i przepływ żółci (działanie żółciotwórcze i żółciopędne), zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych, mają działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Kiedy stosować Rowachol?

Preparat stosuje się: · w leczeniu łagodnych dolegliwości spowodowanych kamicą żółciową · w zapobieganiu kamicy żółciowej · w stanach skurczowych dróg żółciowych i dyskinezie dróg żółciowych. Lekarz może także zalecić stosowanie preparatu przed i po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje ostry stan zapalny dróg żółciowych, kolka żółciowa lub uszkodzenie wątroby. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rowachol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli kiedykolwiek wystąpiła kolka żółciowa lub dolegliwości bólowe należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku wystąpienia bólu lub kolki żółciowej należy skonsultować się z lekarzem. W okresie stosowania preparatu zaleca się ograniczenie spożywania tłuszczów. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci kapsułek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Dotychczas nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rowachol

Preparat ma postać kapsułek lub kropli do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Preparat w postaci kapsułek: dorośli:1 kapsułka 3–4 razy na dobę; preparat należy przyjmować 30 minut przed posiłkiem; dzieci 6.–14. roku życia: 1 kapsułka 1–2 razy na dobę; preparat należy przyjmować 30 minut przed posiłkiem. Preparat w postaci kropli: dorośli: 3–5 kropli 4–5 razy na dobę; preparat należy przyjmować 30 minut przed posiłkiem, krople podawać na cukrze (kostka cukru lub łyżeczka cukru); w przypadku wystąpienia kolki, na zlecenie lekarza, 20–30 kropli (w razie potrzeby po 20 minutach dawkę można powtórzyć); dzieci 6.–14. roku życia w zaburzeniach wydzielania żółci: 1–2 krople 3–4 razy na dobę; preparat należy przyjmować 30 minut przed posiłkiem, krople podawać na cukrze (kostka cukru lub łyżeczka cukru). Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Czy można stosować Rowachol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami. Możliwy jest wpływ preparatu na metabolizm innych leków. Należy zachować ostrożność w przypadku równoległego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych lub innych leków metabolizowanych w wątrobie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rowachol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić odbijanie i miętowy posmak w ustach.