Rowatinex (preparat ziołowy) – kaps.

Co to jest Rowatinex?

Preparat złożony stosowany w chorobach dróg moczowych.

Co zawiera i jak działa Rowatinex?

Substancjami czynnymi preparatu sa olejki eteryczne: alfa i beta-pinen, kamfen, cyneol, fenchon, borneol i anetol. Wykazują one łagodne działanie moczopędne i rozkurczające drogi moczowe. Ułatwiają wydalanie małych złogów kamieni nerkowych.

Kiedy stosować Rowatinex?

Preparat jest wskazany do stosowania pomocniczo w przypadku stwierdzenia małych złogów kamieni nerkowych (tzw. „piasku nerkowego”).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również ostre i przewlekłe choroby nerek. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rowatinex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność, jeśli pojawi się któryś z następujących objawów: ból w okolicy lędźwiowej kolka nerkowa (nawracający ból zaczynający sie w okolicy lędźwiowej lub w okolicy nerki) zaburzenia oddawania moczu krwiomocz. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem. Podczas stosowania preparatu należy przyjmować zwiększoną ilość płynów. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rowatinex

Preparat ma postać kapsułek lub kropli do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli. 1 kapsułka lub 3–5 kropli 3–4 razy na dobę pół godziny przed posiłkiem. Krople można podawać na kostce lukru lub na łyżeczce.

Czy można stosować Rowatinex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami, można jednak oczekiwać, że olejki eteryczne moga mieć wpływ na metabolizm innych leków, objawiający się osłabieniem ich działania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rowatinex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia żoładkowo-jelitowe (nudności).