Ruskorex (ruskogenina + tetrakaina) – czopki

Co to jest Ruskorex?

Preparat złożony, zawierający lek o działaniu miejscowo znieczulającym oraz substancję zmniejszającą przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stosowany miejscowo w łagodzeniu objawów żylaków odbytu.

Co zawiera i jak działa Ruskorex?

Jest to preparat złożony zawierający lek miejscowo znieczulający (tetrakaina) oraz substancję uszczelniającą naczynia krwionośne (ruskogenina). Ruskogenina jest saponiną otrzymywaną z kłączy ruszczyka kolczastego. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Zawierający ruskogeniny wyciąg z ruszczyka kolczastego poprawia stan napięcia ścian naczyń żylnych, obkurcza naczynia żylne i zmniejsza zastój żylny. Tetrakaina zawarta w preparacie miejscowo hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Mechanizm ten odpowiada za uzyskanie miejscowego znieczulenia. Tetrakaina łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane żylakami odbytu. Preparat ma działanie miejscowe.

Kiedy stosować Ruskorex?

Preparat jest wskazany dostosowania u dorosłych: · w przypadkach bólu i świądu okolicy odbytu, stanów zapalnych błony śluzowej odbytnicy, zapalenia zakrzepowego guzków krwawniczych, łagodzenia świądu odbytu występującego z innych przyczyn · w leczeniu uzupełniającym po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ruskorex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, doodbytniczo (czopki) lub na okolicę odbytu (maść). Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest u osób z zaburzeniami czynności serca i/lub z niedociśnieniem tętniczym. Jeżeli objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Zaleca się konsultację lekarską, ponieważ dolegliwości związane z żylakami odbytu mogą towarzyszyć także innym chorobom. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby ustalić przyczynę dolegliwości i podjąć właściwe leczenie. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci maści zawiera parahydroksybenzoesan propylu, etylu i metylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego) · preparat w postaci maści zawiera alkohol cetylowy i glikol propylenowy, które mogą powodować podrażnienia skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Ruskorex

Preparat ma postać czopków lub maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Czopki stosuje się doodbytniczo a maść na okolicę odbytu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: · czopki: doodbytniczo 1 czopek 1–2 razy na dobę; stosować po wypróżnieniu; stosować nie dłużej niż przez 2 tygodnie; · maść: miejscowo na okolicę odbytu 2–3 razy na dobę; stosować nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Osoby w podeszłym wieku mogą być bardziej wrażliwe na działanie preparatu.

Czy można stosować Ruskorex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, a także jeżeli karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Wyciąg z ruszczyka kolczastego może zwiększać skurcze macicy.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może nasilać działanie leków przeciwarytmicznych oraz osłabiać działanie sulfonamidów. Leki blokujące kanały wapniowe mogą osłabiać działanie ruskogenin zawartych w preparacie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Ruskorex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe nasilenie pieczenia okolicy odbytu w początkowym okresie stosowania preparatu. Mogą wystąpić luźne stolce.