Rutinosal C (kwas askorbinowy + rutozyd + kora wierzby) – tabl.

Co to jest Rutinosal C?

Preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne.

Co zawiera i jak działa Rutinosal C?

Jest to preparat złożony zawierający korę wierzby, kwas askorbinowy oraz rutozyd. Spośród składników leczniczych kory wierzby najważniejsza jest salicyna, wykazująca właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jedna tabletka zawiera nie mniej niż 20 mg glikozydów fenolowych w przeliczeniu na salicynę. Kolejnym składnikiem preparatu jest rutozyd, pochodna flawonów. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich przepuszczalność. Zawarta w preparacie witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna w wielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, ułatwia przyswajanie żelaza). W przebiegu przeziębienia i grypy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.

Kiedy stosować Rutinosal C?

Preparat jest wskazany w przebiegu przeziębienia z towarzyszącą gorączką i dolegliwościami bólowymi, takimi jak bóle głowy, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie napady astmy (tzw. astma aspirynowa) lub skurcz oskrzeli związane z przyjęciem salicylanów. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób: · z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi · u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią · u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rutinosal C?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest u osób: · u których występuje (lub występowała w przeszłości) choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy i/lub krwawienia z przewodu pokarmowego · z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi · chorych na hemofilię · z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek · chorych na cukrzycę · ze skłonnościami do kamicy nerkowej · z zaburzeniami czynności płytek krwi · stosujących leki działające antagonistycznie w stosunku do witaminy K. Jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie którykolwiek z powyższych stanów przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz oceni czy oczekiwane korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem i czy właściwe jest stosowanie preparatu w Twoim przypadku. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Rutinosal C

Preparat ma postać tabletek. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę. Sposób stosowania: Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować po posiłku popijając co najmniej 1 szklanką ciepłego płynu.

Czy można stosować Rutinosal C w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. W szczególności, należy zachować ostrożność jeżeli stosowane są: · inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy · leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, heparyna (możliwe nasilenie działania przeciwzakrzepowego i wydłużenie czasu krwawienia; zwiększenie ryzyka krwotoku) · leki moczopędne · sulfonamidy (ryzyko wytrącania się kryształów w moczu) · deferoksamina · doustne preparaty antykoncepcyjne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Rutinosal C może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić działania które obejmują: krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne, skurcz oskrzeli, napad astmy.