Sachol (cetalkonium (chlorek cetalkonium) + salicylan choliny) – żel stomatologiczny

Co to jest Sachol?

Żel do stosowania w jamie ustnej o działaniu odkażającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Co zawiera i jak działa Sachol?

Jest to preparat złożony zawierający chlorek cetalkoniowy oraz salicylan choliny. Chlorek cetalkoniowy to substancja odkażająca z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Drugi ze składników preparatu salicylan choliny zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Salicylan choliny jest pochodną kwasu salicylowego i podobnie jak inne salicylany wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podstawą mechanizmu działania NLPZ, w tym salicylanów, jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz, enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Prostaglandyny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Zahamowanie zwiększonej syntezy prostaglandyn leży u podstaw przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania salicylanów. Możliwe jest także, że salicylan choliny hamuje działanie innych substancji aktywujących receptory bólowe oraz innych mediatorów stanu zapalnego. Stosowany miejscowo nie wywiera działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Sachol?

Preparat jest wskazany: · w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej · w nadżerkach i owrzodzeniach jamy ustnej · w zapaleniu dziąseł · w chorobach przyzębia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany. Nie stosować u dzieci do 3. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sachol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do wyłącznie do stosowania zewnętrznego, w jamie ustnej. Nie należy połykać preparatu. Po zastosowaniu preparatu może wystąpić krótkotrwałe, przemijające uczucie pieczenia. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sachol

Preparat ma postać żelu do stosowania w jamie ustnej. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Na chorobowo zmienione miejsca nanosić niewielką ilość żelu, lekko wcierać przez około 2 minuty. Stosować 2–3 razy na dobę. U dzieci po 3. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Nie stosować u dzieci do 3. roku życia. Przez około 30 min po zastosowaniu żelu nie należy spożywać pokarmów ani napojów.

Czy można stosować Sachol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma badań dotyczących wchłaniania salicylanu choliny po miejscowym zastosowaniu na błony śluzowe jamy ustnej. Stosowanie salicylanów (pochodnych kwasu salicylowego) jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży stosowanie preparatu jest możliwe tylko na zlecenie lekarza, w przypadku gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Salicylan choliny przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Po zastosowaniu miejscowym i zgodnie z zaleceniami nie występują interakcje preparatu z innymi lekami. W przypadku przedawkowania i wystąpienia objawów ogólnego działania salicylanu choliny możliwe jest nasilenie lub zmiana działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sachol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić krótkotrwałe i przemijające uczucie pieczenia w miejscu zastosowania.