Salicylol (kwas salicylowy) – płyn

Co to jest Salicylol?

Preparat do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwzakaźnym i keratolitycznym.

Co zawiera i jak działa Salicylol?

Substancją czynną preparatu jest kwas salicylowy w roztworze olejowym. Stosowany na skórę działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wykazuje działanie przeciwłuszczycowe i łagodne keratolityczne (zmiękcza i ułatwia usuwanie zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka). Działa wzmacniająco na cebulki włosowe, zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Salicylol?

Preparat jest wskazany szczególnie w leczeniu chorób skóry głowy takich jak uporczywy łupież, łojotokowe zapalenie skóry, zakażenia grzybicze. Pomocniczo może być stosowany w leczeniu trądziku.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na duże powierzchnie skóry ani długotrwale. Nie stosować: · w ostrych stanach zapalnych skóry · na otwarte rany lub uszkodzona skórę. Bez zalecenia lekarza nie stosować u dzieci do 3. roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Salicylol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy, usta, nos i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przypadkowego kontaktu należy przemyć miejsce kontaktu ciepłą wodą. Zawarty w preparacie kwas salicylowy przenika przez skórę do krążenia ogólnego; aby zapobiec nadmiernemu wchłanianiu nie należy stosować preparatu na dużym obszarze skóry ani na rany czy na uszkodzoną skórę. Nie należy równolegle stosować na skórę preparatów zawierających rezorcynę lub etakrydynę (np. Rywanol, Rivanol, Rivel). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Salicylol

Preparat ma postać płynu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 3. roku życia: preparat wcierać przy pomocy nasączonego wacika w skórę głowy odgarniając włosy. Po upływie 1–2 godzin umyć głowę. Zabieg powtórzyć kilka razy w odstępie 3–4 dni. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować preparatu u dzieci do 3. roku życia.

Czy można stosować Salicylol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować równolegle na skórę preparatów zawierających rezorcynę lub etakrydynę (np. Rywanol, Rivanol, Rivel).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Salicylol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz miejscowe podrażnienia skóry. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania preparatu.