Saliderm (kwas salicylowy) – żel

Co to jest Saliderm?

Preparat do stosowania miejscowego na skórę o działaniu keratolitycznym i wysuszającym.

Co zawiera i jak działa Saliderm?

Substancją czynną preparatu jest kwas salicylowy. Preparat działa zmiękczająco i ułatwia usuwanie zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka. Ma działanie złuszczające i wysuszające. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Saliderm?

Preparat jest wskazany: · w miejscowym leczeniu chorób łuszczycowych dłoni, stóp i głowy, w liszaju mieszkowatym, w tzw. rybiej łusce · wspomagająco jako czynnik złuszczający i wysuszający w leczeniu trądziku · w usuwaniu nadmiernych zrogowaceń skóry dłoni i stóp.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na duże powierzchnie skóry ani długotrwale. Nie stosować u chorych na cukrzycę ani u osób z zaburzeniami krążenia. Nie stosować: · na błony śluzowe · w okolicach oczu · w okolicach odbytu i narządów płciowych · na znamiona · w ostrych stanach zapalnych skóry · na oparzenia · na otwarte rany lub uszkodzona skórę. Nie należy równolegle stosować na skórę preparatów zawierających rezorcynę lub etakrydynę (np. Rywanol, Rivanol, Rivel). Nie stosować u dzieci.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Saliderm?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy, usta, nos i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przypadkowego kontaktu należy przemyć miejsce kontaktu ciepłą wodą. Zawarty w preparacie kwas salicylowy przenika przez skórę do krążenia ogólnego; aby zapobiec nadmiernemu wchłanianiu nie należy stosować preparatu na dużym obszarze skóry ani na rany czy na uszkodzoną skórę. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera glikol propylenowy i może powodować podrażnienie skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Saliderm

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: niewielką ilość preparatu należy wcierać w chorobowo zmienione skórę 1–2 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Saliderm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią. Kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować równolegle na skórę preparatów zawierających rezorcynę lub etakrydynę (np. Rywanol, Rivanol, Rivel).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Saliderm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, miejscowe podrażnienia skóry oraz stan zapalny skóry. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania preparatu. Jeżeli preparat stosowany jest długotrwale lub na dużej powierzchni skóry mogą wystąpić działania niepożądane związane z ogólnym działaniem kwasu salicylowego, które mogą obejmować: nudności, biegunkę, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia słuchu, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, krwawienia i zmiany skórne.