Sapoven T (wyciąg z kasztanowca standaryzowany + trokserutyna) – kaps. miękkie

Co to jest Sapoven T?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Sapoven T?

Jest to preparat złożony zawierający trokserutynę oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna, a także składniki wyciągu z kasztanowca (w tym escyna) wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawiają przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Preparat stosowany jest w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Sapoven T?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, obrzęk i bóle nóg, nocne kurcze łydek).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu (w tym na olej sojowy). Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sapoven T?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących zachowania środków ostrożności. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sapoven T

Preparat ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: zwykle stosuje się 1 kapsułkę 3 razy na dobę, podczas posiłku, przez 3–4 tygodni. Lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia przez dłuższy czas.

Czy można stosować Sapoven T w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Ze względu na zawartość escyny w preparacie należy zachować ostrożność jeżeli równolegle stosowane są leki o potencjalnym działaniu nefrotoksycznym (uszkadzającym nerki). Escyna może zwiększać ryzyko krwawienia jeżeli równolegle stosowane są leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny), heparyny lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sapoven T może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Preparat jest zwykle dobrze tolerowany. Rzadko może wystąpić podrażnienie błony śluzowej żołądka (objawiające się nudnościami), które ustępuje jeżeli preparat przyjmowany jest w trakcie posiłków. Możliwe także napadowe zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, wysypka.