Sapoven T (wyciąg z kasztanowca + trokserutyna) – żel

Co to jest Sapoven T?

Preparat do stosowania miejscowego chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Sapoven T?

Jest to preparat złożony zawierający trokserutynę oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Trokserutyna należy do grupy związków zwanych okserutynami, będących hydroksyetylowymi pochodnymi rutyny. Pochodne te są lepiej rozpuszczalne i łatwiej przyswajalne niż rutyna. Okserutyny są związkami flawonowymi (ich cząsteczka składa się z części cukrowej oraz części niecukrowej, opartej na strukturze flawonu). Trokserutyna, a także składniki wyciągu z kasztanowca (w tym escyna) wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Poprawiają przepływ krwi i limfy. Trokserutyna jest także antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające (ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie). Preparat stosowany jest w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Sapoven T?

Preparat jest wskazany w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, w tym: · w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego kończyn dolnych (z objawami takimi jak obrzęki, świąd) · w dolegliwościach związanych z żylakami i w stanach przedżylakowych · pomocniczo w obrzękach pourazowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na błony śluzowe ani na otwarte rany czy uszkodzoną skórę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sapoven T?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu; może powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego); · preparat zawiera glikol propylenowy; może powodować podrażnienie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sapoven T

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: cienką warstwę żelu nanieść na zmieniono chorobowo miejsce i delikatnie wmasować. Stosować 2–3 razy na dobę. Przed równoległym zastosowaniem preparatów doustnych zawierających wyciąg z kasztanowca lub trokserutynę należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Sapoven T w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. U kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią, stosowanie preparatu jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach gdy lekarz uzna stosowanie preparatu za konieczne. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Przed równoległym zastosowaniem preparatów doustnych zawierających wyciąg z kasztanowca lub trokserutynę należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sapoven T_żel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić przemijające uczucie ciepła i podrażnienie skóry. Możliwe reakcje nadwrażliwości (pokrzywka).