Sapoven (wyciąg z kasztanowca standaryzowany) – maść

Co to jest Sapoven?

Preparat do stosowania miejscowego chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Sapoven?

Jest to preparat zawierający wyciąg z nasion kasztanowca. Główną substancją czynną wyciągu z nasion kasztanowca jest escyna będąca mieszaniną saponin znajdujących się w nasionach kasztanowca. Escyna oraz inne składniki wyciągu z nasion kasztanowca wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszają zastój żylny w kończynach dolnych. Preparat stosowany jest tradycyjnie w przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Sapoven?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak: uczucie ciężkości i obrzęki kończyn, świąd w kończynach dolnych, uczucie napięcia, zmęczenie nóg, kurcze mięśni łydek, ból zlokalizowany wzdłuż przebiegu żyły.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na błony śluzowe ani na otwarte rany czy uszkodzoną skórę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sapoven?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu; może powodować wystąpienie reakcji alergicznych (w tym typu późnego); · preparat zawiera glikol propylenowy; może powodować podrażnienie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sapoven

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: cienką warstwę maści nanieść na zmieniono chorobowo miejsce 3 razy na dobę przez 2–3 tygodni.

Czy można stosować Sapoven w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, a także jeżeli karmisz piersią, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sapoven może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić przemijające uczucie ciepła i podrażnienie skóry. Możliwe reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka).