Scorbolamid (kwas askorbinowy + rutozyd + salicylamid) – tabl. drażowane

Co to jest Scorbolamid?

Preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne, zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny, witaminę C oraz rutozyd.

Co zawiera i jak działa Scorbolamid?

Jest to preparat złożony zawierający salicylamid, kwas askorbinowy oraz rutozyd. Salicylamid należy do pochodnych kwasu salicylowego (salicylanów). Zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Podobnie jak inne salicylany wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. W porównaniu do kwasu acetylosalicylowego wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe lecz słabsze działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Podstawą mechanizmu działania salicylamidu jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz, enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn. Prostaglandyny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Zahamowanie zwiększonej syntezy prostaglandyn leży u podstaw przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania salicylanów. Możliwe jest także, że salicylamid hamuje działanie innych substancji aktywujących receptory bólowe oraz innych mediatorów stanu zapalnego. Kolejnym składnikiem preparatu jest rutozyd, pochodna flawonów. Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich przepuszczalność. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Zwiększa wchłanianie witaminy C oraz chroni witaminę C przed utlenieniem co przedłuża jej działanie. Zawarta w preparacie witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna w wielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, ułatwia przyswajanie żelaza). Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. W przebiegu przeziębienia i grypy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.

Kiedy stosować Scorbolamid?

Preparat jest wskazany w leczeniu bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy, bólu głowy, nerwobólów.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, na inne salicylany lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie napady astmy (tzw. astma aspirynowa), polipy nosa lub skurcz oskrzeli związane z przyjęciem salicylanów lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, ketoprofen, naproksen). Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób: ­ chorych na astmę oskrzelową z polipami nosa (wywołaną lub zaostrzoną przez kwas acetylosalicylowy) ­ z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stanami zapalnymi przewodu pokarmowego ­ z zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej (w przebiegu cukrzycy, mocznicy, tężyczki) ­ z zaburzeniami krzepliwości krwi (np. małopłytkowość, hemofilia) ­ z dziedzicznym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (ryzyko hemolizy krwinek) ­ z kamicą nerkową, także jeżeli występowała ona w przeszłości (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbinowego) ­ z hemochromatozą, niedokrwistością syderoblastyczną, zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi, zwiększonym stężeniem szczawianów w moczu oraz · u kobiet w ciąży · u kobiet w okresie karmienia piersią · u dzieci do 16. roku życia (z wyjątkiem niektórych rzadkich chorób, np. choroby Kawasaki) ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, ciężkiego stanu prowadzącego do uszkodzenia wątroby i mózgu, mogącego stanowić zagrożenie życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Scorbolamid?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność jeżeli preparat stosowany jest u osób: · chorych na astmę oskrzelową (ryzyko wystąpienie napadu astmy oraz nasilenia napadów astmy) · z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek · po przebytej chorobie wrzodowej, z krwawieniami z przewodu pokarmowego (ryzyko nawrotu choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego). Jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie którykolwiek z powyższych stanów przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz oceni czy oczekiwane korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem i czy właściwe jest stosowanie preparatu w Twoim przypadku. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn w okresie stosowania preparatu.

Dawkowanie preparatu Scorbolamid

Preparat ma postać tabletek drażowanych. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 16. roku życia: 1–2 tabletek drażowanych 3 razy na dobę. Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Bez konsultacji z lekarzem, leczenie objawowe należy prowadzić możliwie jak najkrócej. Sposób stosowania: Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki najlepiej przyjmować w czasie posiłku lub popić szklanką wody lub mleka.

Czy można stosować Scorbolamid w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu. W szczególności, należy zachować ostrożność jeżeli stosowane są: · inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy (salicylamid powoduje zwiększenie stężenia tych leków w surowicy krwi) · kortykosteroidy stosowane ogólnie (stosowanie kortykosteroidów z salicylamidem zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego) · leki przeciwcukrzycowe pochodne sulfonylomocznika np. tolbutamid, chlorpropamid, glibenklamid (nasilenie ich działania, ryzyko hipoglikemii) · leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, heparyna (możliwe nasilenie działania przeciwzakrzepowego i wydłużenie czasu krwawienia; zwiększenie ryzyka krwotoku) · metotreksat, kwas walproinowy, sulfonamidy (salicylamid nasila działanie tych leków) · leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem, np. benzbromaron, probenecyd, sulfinpirazon, stosowane w leczeniu dny moczanowej (salicylamid powoduje osłabienie działania tych leków i zmniejsza ich skuteczność). Zawarta w preparacie witamina C (kwas askorbinowy) może zmniejszać skuteczność działania warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu krwi oraz wpływać na wydalanie innych leków poprzez zmianę kwasowości moczu. Może także wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych. Ze względu na zawartość rutozydu, nie należy stosować preparatu z sulfonamidami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Scorbolamid może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego, które obejmują: nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunkę, nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy, suchość w jamie ustnej. Możliwe: bóle i zawroty głowy, senność. Mogą wystąpić także inne działania niepożądane, charakterystyczne dla leków z grupy salicylanów, w tym reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie), skurcz oskrzeli, napad astmy oraz ciężkie reakcje skórne. Kwas askorbinowy (witamina C) zawarty w preparacie powoduje zmiany kwasowości moczu, co może sprzyjać wytrącaniu się moczanów, cystyny lub szczawianów.