Sebidin (kwas askorbinowy + chlorheksydyna) – tabl. do ssania

Co to jest Sebidin?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Sebidin?

Jest to preparat złożony zawierający chlorkeksydynę oraz kwas askorbinowy (witaminę C). Chlorheksydyna to substancja odkażająca, działająca przeciwbakteryjnie i przeciwdrożdżakowo. Skuteczna wobec bakterii Gram-dodatnich, działa słabiej wobec bakterii Gram-ujemnych. Stosowana jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Zawarta w preparacie witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna w wielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, ułatwia przyswajanie żelaza). W przebiegu przeziębienia i grypy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.

Kiedy stosować Sebidin?

Preparat wskazany jest w miejscowym leczeniu objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Sebidin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat może powodować przejściowe zaburzenia smaku, które ustępują zwykle po 4 godzinach od zastosowania. Zaleca się przyjmowanie preparatu po posiłku. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 14 dni. Jeżeli preparat stosowany jest długotrwale mogą wystąpić przebarwienia zębów oraz języka. Zmiany te zwykle ustępują samoistnie, w niektórych przypadkach muszą być usunięte przez lekarza (niekiedy konieczne jest profesjonalne polerowanie zębów). W pojedynczych przypadkach, zwłaszcza u osób z chorobami przewodu pokarmowego lub wątroby, mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, wymioty, odbijanie. W razie ich wystąpienia należy przerwać stosowanie preparatu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu; ­ ze względu na zawartość sacharozy chorzy na cukrzycę oraz osoby ze skłonnością do próchnicy powinni zachować ostrożność. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Sebidin

Preparat ma postać tabletek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: ssać 1 tabletkę 4 razy na dobę (co 6 godzin). Zalecane jest stosowanie preparatu po posiłku. Przez 2 godziny po zastosowaniu preparatu nie zaleca się płukania jamy ustnej lub spożywania dużej ilości płynów.

Czy można stosować Sebidin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Sebidin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, podrażnienie żołądka, biegunka, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, złuszczanie nabłonka jamy ustnej, obrzęk ślinianek przyusznych). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu dłużej niż 7 dni może spowodować przemijające przebarwienia języka oraz przebarwienia zębów i wypełnień.