Senefol (liść strączyńca (senesu) + owoc strączyńca) – tabl.

Co to jest Senefol?

Preparat ziołowy o działaniu przeczyszczającym.

Co zawiera i jak działa Senefol?

Preparat zawiera mieszankę ziołową liści oraz owoców senesu. Liście oraz owoce senesu zawierają glikozydy (antraglikozydy) zwane sennozydami o właściwościach przeczyszczających. Sennozydy nie są wchłaniane w jelicie cienkim i docierają w postaci niezmienionej do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej, zostają rozłożone do aktywnych metabolitów. Ich działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelit oraz na hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i zwiększenia objętości mas kałowych, które stymulują skurcze jelita i przyspieszają pasaż treści jelitowej.

Kiedy stosować Senefol?

Preparat o działaniu przeczyszczającym do stosowania w zaparciach.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować jeżeli występuje niedrożność, zwężenia lub atonia jelit, stany zapalne jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, owrzodzenie jelit), ból brzucha o nieustalonej przyczynie, odwodnienie organizmu z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Senefol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli preparat jest stosowany dłużej niż zalecane może wystąpić osłabienie perystaltyki jelit oraz przyzwyczajenie i zwiększenie skłonności do zaparć. Jeżeli występują zaburzenia czynności nerek stosowanie preparatu związane jest z ryzkiem zaburzeń wodno-elektrolitowych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Senefol

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 2–3 tabletki przed snem popijając dużą ilością wody. Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość, właściwą dawką indywidualną jest najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca. Zaleca się rozpoczęcie leczenia od zastosowania 1 tabletki przed snem. W razie potrzeby dawkę należy zwiększyć do dawki skutecznej (maksymalnie 3 tabletki). Działanie przeczyszczające występuje zwykle po 8–12 godzinach. W przypadku braku efektu następną dawkę preparatu należy przyjąć po upływie 12 godzin. Przyjmowanie leku 2–3 razy w tygodniu jest zwykle wystarczające. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

Czy można stosować Senefol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat stosowany długotrwale może powodować hipokaliemię (zmniejszenie stężenia potasu we krwi). Nie zaleca się równoległego stosowania leków mogących powodować hipokaliemię, takich jak np. tiazydowe leki moczopędne, adrenokortykosteroidy (sterydy kory nadnerczy), preparaty zawierające korzeń lukrecji. Preparat, poprzez zmniejszenie stężenia potasu we krwi, może nasilać działanie glikozydów nasercowych, leków przeciwarytmicznych (np. chinidyny), leków mogących wydłużać odstęp QT w zapisie EKG oraz leków przywracających rytm zatokowy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Senefol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), dolegliwości kurczowe żołądka i jelit, bóle brzucha. Stosowanie długotrwałe może spowodować odwracalne zmiany barwnikowe w błonie śluzowej jelita grubego, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemię). Możliwa zmiana zabarwienia moczu (co nie ma znaczenia klinicznego). Jeżeli wystąpią działania niepożądane należy przerwać stosowanie preparatu.